Spekulanci gromadzą RTX 4090, a ceny rosną. Nie zgadniecie, co z nimi robią

Spekulanci gromadzą RTX 4090, a ceny rosną. Nie zgadniecie, co z nimi robią

Wszyscy pamiętamy czasy szału kryptowalutowego, kiedy Janusze biznesu handlarze gromadzili karty graficzne i sztucznie zawyżali ceny. Teraz sytuacja się zaczyna powtarzać, choć w mniejszym stopniu, ale to nie kryptowaluty są powodem.

Karty graficzne RTX 4090 od dłuższego czasu przyciągają uwagę, szczególnie od momentu, gdy kilka miesięcy temu znalazły się na liście kontrolnej eksportu w Stanach Zjednoczonych. Karty te są wykorzystywane do zadań związanych z AI, zastępują drogie akceleratory, które również zostały zakazane, a ich zdobycie jest znacznie trudniejsze. Ta sytuacja wydaje się przyczyniać się do wzrostu cen, as spekulanci odnoszą największe korzyści. Użytkownik o pseudonimie I_Like_NV opublikował zdjęcia, na których widoczny jest wietnamski „handlarz/skalper” z dużymi ilościami kart RTX 4090, które mają trafić do Chin. Nie wiadomo, jakimi kanałami planują przetransportować karty i zapewne nie pochwalą się tym publicznie.

Karty RTX 4090 są poszukiwane w Chinach. Spekulanci próbują wykorzystać sytuację i sporo zarobić.

Karty RTX 4090 nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród graczy. Ostatnie badanie Steam wykazało, że użytkownicy RTX 4090 stanowią jedynie 0,62% spośród graczy, w porównaniu z 1,79% w przypadku nowszego RTX 4060. Jednakże, gwałtowny wzrost popytu na flagowce, takie jak 4090, może skutkować długotrwałymi niedoborami podaży na rynku.

Ta sytuacja przypomina niedobory procesorów graficznych, obserwowane w latach 2020–2021, kiedy karty RTX z serii 30 i RX 6000 były masowo wykupywane do operacji wydobywania kryptowalut, głównie Ethereum. Popyt gwałtownie zmalał, gdy Ethereum wstrzymało wydobycie, a karty RTX z serii 40 i RX 7000 sprzedawały się w ostatnim roku w granicach sugerowanych cen detalicznych lub nieco poniżej nich.

Obecny stan rzeczy rysuje obraz niespodziewanych konsekwencji, jakie mogą wynikać ze zmian w polityce. Dodatkowo, kart RTX 4090 od głównych partnerów nie można montować w Chinach, co również wpływa na ceny i dostępność tych produktów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Spekulanci gromadzą RTX 4090, a ceny rosną. Nie zgadniecie, co z nimi robią

 0