Koncern ARM, odpowiadający za projektowanie i licencjonowanie mikroprocesorów właśnie ogłosił nowe informacje na temat CPU Cortex-A75, Cortex-A55 oraz GPU Mali-G72.
Organizująca wydarzenie ARM Tech Day, brytyjska firma zapowiada, że układ Cortex-A75 jest o 22% wydajniejszy w operacjach jednowątkowych niż Cortex-A73 przy jednakowej wydajności energetycznej. CPU sprawdzi się najlepiej w urządzeniach z dużymi ekranami, takimi jak laptopy, a także urządzeniach komunikacyjne (routery, switche itp.) czy też samochodach. Ponadto A75 ma być niezwykle wydajny w kwestii rozwiązań powiązanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Z kolei Cortex-A55 przystosowany jest do tabletów, smartfonów czy urządzeń Internetu Rzeczy i charakteryzuje się znacznie zwiększoną wydajnością energetyczną - 15% większą niż w poprzedniku, A53. Siłą obydwu układów (tj. A75 i A55) ma być niezwykła wydajność w operacjach jednowątkowych. Ponadto oparte są one na architekturze Dynamiq wraz z najnowszą wersją technologii big.LITTLE, która inteligentnie przełącza zadania pomiędzy rdzeniami. W Cortex-A75 znajdziemy po cztery wydajne i energooszczędne rdzenie, natomiast Cortex-A55 dysponuje jednym wydajnym i siedmioma energooszczędnymi rdzeniami.
ARM Holdings zakłada, że w ciągu najbliższych pięciu lat dostarczy ponad 100 miliardów swoich chipów. Firma chwali się, że układy graficzne Mali znajdują się w 50% smartfonów oraz mobilnych headsetów VR.
Inne zmiany wprowadzone do najnowszej linii układów ARM obejmują także między innymi natywną obsługę standardu High Dynamic Range (HDR), który jeszcze raczkuje obecnie na smartfonach, ale dzięki temu posunięciu może stać się znacznie bardziej popularny. Ponadto firma ujawniła szczegóły na temat układu graficznego Mali-G72, który ma być oszczędniejszy energetycznie o 25% i wydajniejszy aż o 1,4x od dostępnych rozwiązań w urządzeniach mobilnych z 2017. G72 obsługuje mobilną technologię renderingu multi-view, znaną z zestawu VR Samsung Gear. Oprócz tego zaimplementowano tutaj technologię obrazowania "foveated rendering", wykorzystującą sensor oka zintegrowany z headsetem VR. Nie zabraknie także zaawansowanego algorytmu dynamicznie skalującego tekstury - ASTC, a także wygładzania krawędzi typu MSAA. Koncern ARM liczy, że układ Mali-G72 zrobi furorę w dziedzinie uczenia maszynowego. Firma przewiduje, że pierwsze urządzenia wyposażone w wspomniane tutaj chipy trafią do sprzedaży na początku 2018.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Sporo zmian w nadchodzących chipach ARM opartych na nowej architekturze