Spotify krytykuje nowe zasady Apple App Store w UE, nazywa je „wymuszeniami”

Spotify krytykuje nowe zasady Apple App Store w UE, nazywa je „wymuszeniami”

Dyrektor generalny Spotify, Daniel Ek, ostro skrytykował ostatnie zmiany w zasadach Apple App Store w Europie i oskarżył firmę o zejście do „nowego dna”. Gigant streamingowy określił nowe opłaty Apple jako „wymuszenie” i stwierdził, że polityka giganta z Cupertino karze programistów za próby rozwoju ich biznesu. Krytyka pojawia się kilka dni po tym, jak gigant technologiczny ogłosił szereg zmian w polityce App Store w Europie, aby zapewnić zgodność z unijną ustawą o rynkach cyfrowych (DMA).

Szef Spotify nie zostawia na Apple suchej nitki

W mocnym tweecie na X Ek opisał reakcję Apple na DMA jako „mistrzowski kurs w zakresie wypaczeń” i oskarżył producenta iPhone’a o „przekręcenie sytuacji” w celu uzyskania własnych zysków, zamiast zastosować się do nowego rozporządzenia w literze i duchu prawa. Twierdził również, że nowa polityka Apple może skutkować nałożeniem niezwykle wysokich opłat dla programistów, a nawet bezpłatne aplikacje przy minimalnych przychodach mogą zostać obciążone ogromnymi opłatami, jeśli będą miały dużą liczbę użytkowników w UE.

W mocnym tweecie na X Ek opisał reakcję Apple na DMA jako „mistrzowski kurs w zakresie wypaczeń” i oskarżył producenta iPhone’a o „przekręcenie sytuacji”.

Ek powiedział również, że opłaty mogą nawet oznaczać kłopoty dla dobrze zarabiających aplikacji, takich jak Spotify. Według niego, szwedzka usługa streamingu muzyki ma około 100 milionów użytkowników w UE na urządzeniach Apple, co w dłuższej perspektywie może sprawić, że nowe opłaty Apple będą „nie do utrzymania” dla firmy. Ek uważa, że mogą one potencjalnie dziesięciokrotnie zwiększyć koszty pozyskania klientów Spotify, ponieważ serwis będzie musiał płacić Apple za każdą instalację i aktualizację aplikacji, nawet w przypadku osób, które nie korzystają już z usługi.

 

Zarzuty Ek pojawiają się zaledwie kilka dni po ogłoszeniu przez Apple szeregu zmian w zasadach App Store, rzekomo w celu zapewnienia zgodności z DMA w UE. W ramach zmian Apple wprowadził kontrowersyjną „opłatę za technologię podstawową” w wysokości 0,50 euro rocznie za każdą instalację aplikacji powyżej progu 1 miliona, niezależnie od tego, czy jest ona dystrybuowana za pośrednictwem App Store, czy na zewnętrznym sklepie. Ponadto programiści będą musieli uiścić 3-procentową opłatę za przetwarzanie płatności za korzystanie z usługi płatności Apple w aplikacji.

Dyrektor generalny Epic Games również ostro krytykuje Apple

Nowe zasady Apple spotkały się z krytyką z różnych stron, a wielu programistów wyraziło obawy dotyczące tego, jak mogą one wpłynąć na ich zyski. Dyrektor generalny Epic Games, Tim Sweeney, również nie gryzł się w język i skrytykował nowe zasady App Store, nazywając je „złośliwą zgodnością” z zasadami UE. Wyśmiał także nowe „śmieciowe opłaty”, które mogą zaszkodzić deweloperom, zarówno dużym, jak i małym.

Chociaż DMA miało na celu uniemożliwienie dużym firmom technologicznym nadużywania swojej pozycji rynkowej, nowe zasady Apple najwyraźniej przyniosą zupełnie odwrotny skutek. Nowy system najwyraźniej został zaprojektowany tak, aby uniemożliwić programistom korzystanie z alternatywnych sklepów z aplikacjami do dystrybucji swoich aplikacji, pomagając w ten sposób Apple w utrzymaniu monopolu App Store. Czas pokaże, czy zmiany uzyskają akceptację UE, czy też zmuszą Apple do rzeczywistego przestrzegania przepisów DMA i otwarcia systemu iOS na zewnętrznych dystrybutorów aplikacji bez nakładania ogromnego podatku Apple.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Spotify krytykuje nowe zasady Apple App Store w UE, nazywa je „wymuszeniami”

 0