Spotify w końcu doczeka się bezstratnej jakości HiFi

Spotify w końcu doczeka się bezstratnej jakości HiFi

Spotify wkrótce zaoferuje wyższą jakość. Co prawda dostarczenie użytkownikom jakości HiFi zajmuje największemu serwisowi streamującemu muzykę znacznie dłużej niż konkurencji (patrz Tidal czy Amazon Music), ale jak to mówią, lepiej późno niż wcale. Spotify ogłosiło bowiem w trakcie swojego wirtualnego wydarzenia Stream On nowy próg streamingu, który pozwala użytkownikom cieszyć się ulubioną muzyką w bezstratnej jakości. Jak zapewnia firma, Spotify HiFi będzie dostępne jeszcze w tym roku i „dostarczy muzykę w jakości CD, bezstratnym formacie audio do Twojego urządzenia i głośników obsługujących Spotify Connect, co oznacza, że ​​fani będą mogli doświadczyć większej głębi i wyrazistości podczas słuchania ulubionych utworów”.

Spotify ogłosiło w trakcie swojego wirtualnego wydarzenia Stream On nowy próg streamingu, który pozwala użytkownikom cieszyć się muzyką w bezstratnej jakości.

Spotify przeprowadziło w przeszłości mocno ograniczone pod względem zasięgu testy przesyłania strumieniowego w wyższej jakości, ale teraz zamierza szerzej udostępniać tę opcję - z zastrzeżeniem, że w tym roku będzie ona dostępna tylko „na wybranych rynkach”, ale ostatecznie trafić ma wszędzie tam, gdzie usługa jest dostępna. Ceny nie zostały jeszcze ogłoszone, ale wyższa jakość oznaczać będzie konieczność opłacania wyższego planu abonamentowego. Jakość przesyłania strumieniowego najwyraźniej była jednym z najpopularniejszych opcji, której domagali się klienci i trudno się dziwić, gdyż obecnie Spotify oferuje jedynie audio w jakości 320kbps i na tle konkurencji wypada dość blado.

Amazon wprowadził Amazon Music HD w 2019 r., dostarczając 16-bitowy dźwięk, z minimalną częstotliwością próbkowania 44,1 i ze średnim bitratem wynoszącym 850 kb/s. Utwory dostępne w jakości Ultra HD są oferowane w rozdzielczości wynoszącej 24 bity z częstotliwościami próbkowania od 44,1 kHz do 192 kHz. Średni bitrate wynosi tu aż 3730 kb/s. Bezstratny plan kosztuje w tym przypadku 14,99 USD miesięcznie (lub 12,99 USD dla klientów Prime), czyli więcej w stosunku do standardowej usługi Amazon Music Unlimited. Tidal od samego początku obsługiwał dźwięk w wysokiej rozdzielczości i jest nieco tańszy, gdyż za 39,99 zł miesięcznie otrzymujemy plan „Hi-Fi” w ramach indywidualnego abonamentu. Bezstratny streaming oferowany przez Tidal to najczęściej dźwięk o parametrach 24-bit/96kHz, chociaż w bazie znajdują się albumy w jakości nawet 24-bit/192kHz (w ramach Tidal Masters). 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Spotify w końcu doczeka się bezstratnej jakości HiFi

 0