Sprzedaż desktopowych PCtów w III kwartale 2016 spadła globalnie o 5.7%

Sprzedaż desktopowych PCtów w III kwartale 2016 spadła globalnie o 5.7%

Sprzedaż stacjonarnych komputerów osobistych systematycznie spada od 2 lat. Według najnowszych, wstępnych danych firmy analitycznej Gartner, Inc. w trzecim kwartale po PCty sięgnęło o 5.7% mniej konsumentów aniżeli w analogicznym okresie w roku poprzednim.


Ilość zamówionych sztuk komputerów stacjonarnych w USA podana w milionach

Ta zła passa sprzedaży komputerów osobistych jest najdłuższą w historii rynku PC. Najistotniejszymi czynnikami wpływającymi na taki stan rzeczy były niskie zapotrzebowanie w okresie przed nowym rokiem szkolnym, a także niski popyt na rozwijających się rynkach.

Sprzedaż komputerów przenośnych nieznacznie wzrosła, natomiast desktopów zauważalnie spadła.

Według Mikako Kitagawy, głównego analityka Gartner są dwa główne powody niskiej sprzedaży: poprzez ogromną ilość dostępnych komponentów wydłużył się cykl życiowy PC. Ponadto, w rozwijających się rynkach preferuje się urządzenia mobilne, smartfony i fablety, a popyt na komputery osobiste jest przez to niski.  Z kolei w rynkach już ukształtowanych, znaczna ilość użytkowników posiada średnio 3 różne urządzenia, a większość konsumentów nie traktuje desktopów priorytetowo, zatem odświeża je znacznie rzadziej niż kiedyś. Kitagawa podkreśla, że część użytkowników w przyszłości całkowicie zrezygnuje z komputerów osobistych.

Inne wnioski jakie można wyciągnąć z raportu Gartner to homogenizacja rynku PC - 78% sprzedaży z trzeciego kwartału 2016 pochodzi od 6 producentów sprzętu. Liderem pozostaje Lenovo, a nieznacznie ustępuje mu HP.

W Stanach Zjednoczonych sprzedano 16.2 milionów komputerów w III kwartale 2016, co jest wynikiem o 0.3% niż rok temu. W Azji nowe komputery osobiste w tym samym okresie nabyło 24.7 mln osób - 7.6% mniej aniżeli w III kwartale 2015. Z kolei rynek EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka) odnotował sprzedaż na poziomie 19.2 mln - spadek o 3.3%, głównie przez słaby popyt we Wschodniej Europie, Eurazji, Środkowym Wschodzie i Afryce. Brexit nie miał bezpośredniego wpływu na wyniki sprzedaży, aczkolwiek spodziewana jest podwyżka cen na przełomie 2016 i 2017.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sprzedaż desktopowych PCtów w III kwartale 2016 spadła globalnie o 5.7%

 0