Sprzedaż gier PC jest prawie na takim poziomie jak ze wszystkich konsol

Sprzedaż gier PC jest prawie na takim poziomie jak ze wszystkich konsol

Przez lata można było słyszeć głosy jak to granie na komputerach PC umiera za sprawą konsol, a tymczasem statystyki wskazują na zgoła odmienną sytuację i najnowszy raport opublikowany przez GamesIndustry pokazuje, że "blaszaki" na rynku gamingowym trzymają się bardzo mocno, a ich kondycja wydaje się być najlepsza od wielu lat.

GamesIndustry przeprowadziło analizę rynku gier w 2017 roku, czego owocem jest infografika pokazująca wiele ciekawych statystyk z mijającego roku. Zacznijmy od tego, że PC odpowiadają aż za 28% udziałów w tej branży, a wszystkie konsole razem wzięte za niewiele więcej, bo 29% (dominują tu produkcje mobilne z 43% udziałów w rynku). Jeśli więc porównamy PC indywidualnie z poszczególnymi konsolami, to komputery z łatwością przebiją pod względem generowanych dochodów dowolną platformę. Jeśli zaś chodzi o szczegóły, to w tym roku PC wygenerowały 32,3 mld USD przychodów, co oznacza wzrost względem ubiegłego roku o 1,4% (konsole 33,3 mld USD). Pudełkowa sprzedaż na komputerach odgrywa zaś coraz mniejszą rolę i w tym roku przyniosła już tylko 3,2 mld USD, natomiast cyfrowa 29,1 mld USD, z czego 5,2 mld USD wygenerowane zostało przez pecetowe gry przeglądarkowe.

Wbrew temu co zdaje się sugerować wiele osób, rynek gier PC trzyma się bardzo dobrze

Raport GamesIndustry zawiera także wiele innych ciekawych danych. I tak, w tym roku 5 największymi wydawcami gier (w oparciu o dane z rynku brytyjskiego) były kolejno firmy: Electronic Arts, Activision Blizzard, Nintendo, Ubisoft i Sony. Jeśli zaś chodzi o nowe marki, to te stanowiły 25% gier wydawanych przez Ubisoft, 41% przez Sony i 43% przez Nintendo, natomiast EA, Microsoft i Activision nie dostarczyły w 2017 żadnego nowego IP. Najczęściej oglądanymi zwiastunami były wideo z: Clash of Clans: Hog Rider 360 (58,6 miliona wyświetleń), Super Mario Odyssey E3 trailer (23,1 miliona), Call of Duty: WWII (22,1 miliona), Minion Rush: Despicable Me (20,4 mln) oraz Super Mario Oddysey Music trailer (15,3 mln). Najwyżej oceniane gry tego roku to Super Mario Odyssey i The Legend of Zelda: Breath of the Wild (obie ze średnią na Metacritic 97%), a w pierwszej dziesiątce znajduje się aż 5 produkcji Nintendo. Poniżej możecie zapoznać się z całą infografiką:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sprzedaż gier PC jest prawie na takim poziomie jak ze wszystkich konsol

 0