Sprzedaż kart graficznych mocno pikuje. Najsłabsze wyniki od dekady

Sprzedaż kart graficznych mocno pikuje. Najsłabsze wyniki od dekady

Dostawy zintegrowanych i samodzielnych GPU spadły w trzecim kwartale do najniższego poziomu od 10 lat, ponieważ producenci komputerów PC zmniejszyli zamówienia na grafiki, a gracze ograniczyli zakupy kart graficznych, czekając na produkty nowej generacji. 

Nałożyła się na to też sytuacja z kryptowalutami, ponieważ górnicy przestali kupować karty graficzne ze względu na zmiany, jakie zaszły w Ethereum. Ogólnie rzecz biorąc, sprzedaż samodzielnych kart graficznych do komputerów stacjonarnych osiągnęła najniższy poziom od wielu lat, ale mimo to wiele modeli wciąż trzyma wysokie ceny. 

 

Sprzedaż kart graficznych mocno pikuje. Najsłabsze wyniki od dekady

Zwykle producenci komputerów osobistych zwiększają zamówienia na komponenty do komputerów PC w trzecim kwartale, ponieważ składają komputery w celu ich sprzedaży w okresie świątecznym, kiedy sprzedaż jest wysoka. Ale ostatnio popyt na komputery PC wyraźnie spadł, więc producenci rozpoczęli wyprzedaż zapasów i obniżyli zamówienia na nowe komponenty, aby sprzedać to, co już mają w swoich magazynach.

W rezultacie sprzedaż zintegrowanych i samodzielnych kart graficznych spadła do 75,5 miliona sztuk w trzecim kwartale 2022 r., co według danych Jon Peddie Research (JPR) oznacza spadek o 10,5% w ujęciu sekwencyjnym i 25,1% rok do roku. Ponadto dostawy GPU do komputerów stacjonarnych spadły o 15,43%, a układów graficznych do notebooków o 30%, co jest największym spadkiem od czasu recesji w 2009 r., jak zauważa JPR.

Sprzedaż kart graficznych mocno pikuje. Najsłabsze wyniki od dekady

„Trzeci kwartał to zazwyczaj szczytowy moment w roku dla producentów kart graficznych i komputerów PC i chociaż dostawcy w drugim kwartale prognozowali spadek, wyniki były znacznie poniżej ich oczekiwań” — powiedział Jon Peddie, prezes JPR.

Ponieważ Intel jest największym producentem CPU, jest także największym dostawcą grafik do komputerów PC. Firma zwiększyła swoją dominację i kontrolowała 72% rynku GPU w trzecim kwartale 2022 r., ponieważ dostawy jej układów graficznych wzrosły o 4,7%. Dla kontrastu, udziały NVIDII spadły do 16%, ponieważ odnotowała 19,7% spadek sprzedaży, podczas gdy udziały AMD spadły do 12%, co wynika z sekwencyjnego spadku sprzedaży aż o 47,6%.

Co ciekawe, sprzedaż samodzielnych kart graficznych do komputerów stacjonarnych (w tym topowych kart graficznych dla graczy) spadła do 6,89 mln, czyli o 33,5% kwartał do kwartału, co jest najsłabszym wynikiem kwartalnym od lat.

„Wszystkie firmy podały swoje, a czasem podobne przyczyny pogorszenia koniunktury: zamknięcie kopania kryptowalut, przeciwności związane z chińskimi zasadami zerowej tolerancji i przestojami, sankcje ze strony USA, sytuacja użytkowników z okresu wzmożonych zakupów podczas Covid, efekt Osborne'a na AMD, podczas gdy gracze czekają na nową generację, inflację i wyższe ceny, wyczerpanie zapasów itd.” – powiedział Peddie. „Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że dostawy w czwartym kwartale spadną, ale średnie ceny sprzedaży wzrosną, dostawy będą w porządku i wszyscy będą szczęśliwi”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sprzedaż kart graficznych mocno pikuje. Najsłabsze wyniki od dekady

 0