Sprzedaż kart graficznych spadła w styczniu o 42%, ale widać pierwsze oznaki poprawy

Sprzedaż kart graficznych spadła w styczniu o 42%, ale widać pierwsze oznaki poprawy

Mamy dobrą i złą wiadomość, jeśli chodzi o rynek kart graficznych. Według chińskiego serwisu informacyjnego My Drivers sprzedaż kart graficznych w Chinach kontynentalnych spadła o 42 procent w styczniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Jednak w stosunku do grudnia zeszłego roku wzrosła o 9 procent, co wskazuje na odbicie względem ostatniego trendu.

Dane te pochodzą z chińskiego serwisu Bobantang (Board Channels) i na poniższym wykresie widać, że zielone słupki reprezentują dostawy z grudnia 2022 r., a pomarańczowe ze stycznia 2023 r. Najlepszą sprzedażą mogła pochwalić się w tym okresie marka Colorful, a następnie ASUS, Gigabyte, MSI, Galax, Gengsheng, Maxsun i Zotac.

Sprzedaż kart graficznych w Chinach kontynentalnych spadła o 42 procent w styczniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Spadek rok do roku pokrywa się z innymi danymi, które widzieliśmy ostatnio. Jak informowaliśmy w grudniu, dostawy samodzielnych kart graficznych znacznie spadły rok do roku w trzecim kwartale 2022 r., o 15,4 procent w przypadku samych modeli do komputerów stacjonarnych, a przynajmniej tak wynika z danych firmy analitycznej Jon Peddie Research.

Sprzedaż kart graficznych prawdopodobnie spada w Chinach z tych samych powodów co w innych częściach świata. Mówimy choćby o braku opłacalności kopania kryptowalut za pomocą GPU, a górnicy odpowiadali za znaczną część popytu na grafiki w ostatnich latach. Ponadto pandemia i późniejsze blokady doprowadziły do ​​masowego kupowania komputerów osobistych i zawyżania wyników sprzedaży producentów, a boom ten już minął. 

Rynek kart graficznych zdaje się też obecnie znajdować w okresie przejściowym. Jak na razie NVIDIA i AMD oferują jedynie bardzo drogie high-endowe modele nowej generacji, które są poza zasięgiem przeciętnego gracza. Najtańszą obecnie kartą graficzną NVIDII z serii 4000 jest RTX 4070 Ti, która kosztuje przeszło 4000 zł, podczas gdy za karty Radeon 7900 XT  zapłacić trzeba ponad 5000 zł. Wiele osób czeka więc na pojawienie się na rynku bardziej przystępnych cenowo opcji, takich jak GeForce RTX 4060 lub Radeon RX 7600, zanim dokonają przesiadki na nową generację. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sprzedaż kart graficznych spadła w styczniu o 42%, ale widać pierwsze oznaki poprawy

 0