Sprzedaż komputerów wraca do poziomu sprzed pandemii

Sprzedaż komputerów wraca do poziomu sprzed pandemii

W ciągu ostatnich dwóch lat rynek PC za sprawą spadającej sprzedaży znajdował się na równi pochyłej, ale wraz z ustąpieniem presji inflacyjnej, sytuacja zaczyna się poprawiać.

Po dłuższym okresie kryzysu wydaje się, że rynek PC znajduje się w fazie ożywienia, przy niewielkim – ale mimo to zauważalnym – wzroście odnotowanym w najnowszych danych dużej firmy analitycznej. Z najnowszego raportu IDC na temat globalnej sprzedaży komputerów PC wynika bowiem, że ​​w pierwszym kwartale 2024 r. sprzedano 59,8 mln urządzeń, co oznacza wzrost o 1,5% rok do roku.

Po dłuższym okresie kryzysu wydaje się, że rynek PC znajduje się w fazie ożywienia.

Jest to niemal powrót do sprzedaży sprzed pandemii, ponieważ cofając się o pięć lat, do I kwartału 2019 r. możemy sprawdzić, że sprzedaż wynosiła wówczas 60,5 mln. Trudno uznać za sukces zbliżenie się do rezultatów sprzed kilku lat, ale z drugiej strony widać poprawę i stanowić może to dobry prognostyk na kolejne kwartały. 

Producent Dostawy w pierwszym kwartale 24 r. Dostawy w pierwszym kwartale 23 r. Wzrost (różnica)
1. Lenovo 13.7 12.7 7.80%
2. HP Inc 12 12 0.20%
3. Dell Technologies 9.3 9.5 -2.20%
4. Apple 4.8 4.2 14.60%
5. Acer Group* 3.7 3.4 9.20%
5. ASUS* 3.6 3.8 -4.50%
Inni 12.6 13.3 -5.00%
Łącznie 59.8 58.9 1.50%

Warto odnotować, że definicja komputerów PC od IDC obejmuje laptopy, stacje robocze i standardowe stacjonarne PC, ale nie tablety. Biorąc pod uwagę czołowych producentów, Lenovo nadal znajduje się na pierwszym miejscu z wynikiem 13,7 miliona egzemplarzy, ale HP nie traci dużo do lidera z 12 milionami, a na trzecim miejscu znajduje się Dell z 9,3 milionami. Apple pozostaje na czwartym miejscu, choć wyraźnie odbiega od pierwszej trójki, sprzedając w tym okresie 4,8 miliona sztuk na całym świecie.

idc

IDC zauważa, że ​​spadająca inflacja w krajach na całym świecie pomogła ożywić rynek komputerów osobistych. Jitesh Ubrani, kierownik ds. badań w firmie, zauważył, że: „Pomimo problemów Chin, oczekuje się, że ożywienie gospodarcze będzie kontynuowane w 2024 r., ponieważ nowsze komputery PC ze sztuczną inteligencją trafią na półki sklepowe pod koniec tego roku, a nabywcy komercyjni zaczną odświeżać komputery zakupione podczas pandemii”.

Po słabszych wynikach w ciągu ostatnich dwóch lat, sytuacja w 2024 roku zaczyna więc wyglądać zdecydowanie lepiej. Microsoft z pewnością wiąże wielkie nadzieje ze swoimi komputerami napędzanymi AI i chce by Copilot stał się centralnym elementem codziennej pracy użytkowników systemu Windows. Zresztą wszystkie duże firmy stawiają obecnie na AI.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sprzedaż komputerów wraca do poziomu sprzed pandemii

 0