Sprzedaż laptopów i peryferiów gwałtownie rośnie bijąc rekordy. Spadki w komputerach stacjonarnych

Sprzedaż laptopów i peryferiów gwałtownie rośnie bijąc rekordy. Spadki w komputerach stacjonarnych

Sytuacja na świecie może powodować zapaść w niektórych branżach, ale z pewnością nie dotyczy to sprzedaży laptopów, które ustanowiły nowy rekord wzrostu. Zgodnie z danymi zebranymi przez Canalys, trend jest napędzany przede wszystkim zmianą dynamiki uczenia się i pracy. Więcej osób pracuje w domu z powodu różnych form ochrony pracowników przez koronawirusem, co zwiększa sprzedaż laptopów. W rezultacie najwięksi dostawcy tacy jak HP, Dell i Lenovo, odnotowują znaczny skok sprzedaży. Łączne dostawy mobilnych stacji roboczych i laptopów wzrosły o ponad 28 procent rok do roku. Z drugiej strony sprzedaż komputerów stacjonarnych i powiązanych stacji roboczych spadła o 26 procent. Główne dane pokazały, że sprzedaż samych komputerów PC wzrosła o prawie 13 procent rok do roku - jest to najwyższy wzrost obserwowany od 10 lat. W trzecim kwartale 2020 roku sprzedano 79,2 miliona komputerów, w tym 64 miliony laptopów.

Na całym świecie rośnie sprzedaż laptopów, za co odpowiedzialna jest konieczność pracy zdalnej oraz szukanie rozrywek podczas zamknięcia w domu. Jednocześnie spada liczba zamówień na komputery stacjonarne.

Ze wszystkich producentów to Lenovo odnotowało największą sprzedaż ze wzrostem w segmencie laptopów na poziomie 11,4 procent w trzecim kwartale, przy 19 milionach sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. Hewlett-Packard zajęło drugie miejsce ze skokiem 11,9 procent, dostarczając klientom około 18,7 miliona laptopów HP w tym samym okresie. Dell odnotował niewielki spadek dostaw o 0,5%. Główni gracze z trudem nadążają za popytem i ostrzegają przed problemami w łańcuchach dostaw, związanych głównie z niedoborem procesów Intela, co wynika z przestojów produkcyjnych wywołanych przez Covid-19.

Pomimo ogólnego wzrostu sprzedaży w tym roku, Canalys ostrzega, że prawdopodobnie w ciągu najbliższego roku trend się odwróci i zobaczymy duże spadki, wywołane m.in. przez rosnące na całym świecie bezrobocie. Okazuje się jednak, że nie tylko praca zdalna miała wpływ na rosnącą sprzedaż, a IDC potwierdza, że ​​sektor gier również zwiększył liczbę zamówień na laptopy i komputery osobiste. Coraz więcej osób przebywa na zwolnieniach, urlopach i kwarantannie, a gry stały się dla wielu główną rozrywką. Trend ten wywołał gwałtowny wzrost sprzedaży urządzeń peryferyjnych. IDC prognozuje wzrost o 16,2 procent rok do roku.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sprzedaż laptopów i peryferiów gwałtownie rośnie bijąc rekordy. Spadki w komputerach stacjonarnych

 0