Sprzedaż PC wciąż mocno pikuje. Spadek nawet o jedną trzecią

Sprzedaż PC wciąż mocno pikuje. Spadek nawet o jedną trzecią

Sytuacja na rynku komputerów PC nie wygląda najlepiej już od miesięcy, ale jeszcze się pogorszyła. Zarówno Canalys, jak i IDC, szacują, że światowe dostawy komputerów spadły 29-33 procent rok do roku w pierwszym kwartale 2023 roku.

Apple największym przegranym

To większy spadek niż podczas wakacji, czyli okresu, w którym przeważnie popyt jest najniższy i tym razem żadna z największych marek nie uniknęła spadku. HP, które zajęło drugie miejsce, zaliczyło najmniejszy, bo „tylko” 24-procentowy spadek dostaw, Apple jest największym przegranym, bo sprzedaż firmy skurczyła się aż o 40 procent, a ASUS, Dell i Lenovo osiągnęły około 30-procentowy spadek.

Apple jest największym przegranym, bo sprzedaż firmy skurczyła się aż o 40 procent, a ASUS, Dell i Lenovo osiągnęły około 30-procentowy spadek.

Przyczyny kryzysu 

Przyczyny obecnej sytuacji nie są dla nikogo zaskoczeniem. Klienci niechętnie kupują komputery w czasie, kiedy inflacja szaleje, a pandemia i towarzyszący jej boom na pracę zdalną już się kończy. Ludzi albo nie stać na nowe maszyny, albo mają już wystarczająco dobre, bo wymienili je relatywnie niedawno. Domyślać można się, że Apple oberwało najbardziej, ponieważ firma celuje w segment premium, który bardziej podatny jest na złe warunki ekonomiczne. TechCrunch zauważa również, że przejście Apple na własne chipy pomogło firmie uniknąć trudnych czasów, z którymi borykali się dostawcy maszyn na Windowsie w ostatnich latach, ale ta przewaga już się skończyła. 

Sprzedaż PC

Jest nadzieja 

Analitycy są jednak optymistami. Canalys uważa, że ​​jest to najgorszy spadek, jaki rynek komputerów osobistych odnotuje w 2023 r., a obie firmy analityczne spodziewają się ożywienia już w drugiej połowie 2023 r. Stare komputery będą musiały zostać zmodernizowane, w tym Chromebooki w szkołach, podczas gdy firmy będą chętniej przechodzić na Windows 11. IDC uważa również, że spowolnienie daje producentom szansę na przeniesienie części produkcji poza Chiny.

IDC ostrzega ​​jednak, że jeśli recesja utrzyma się do 2024 r., branża komputerów PC może znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji. Chociaż największe spadki mogą być już za nami, odbicie rynku może zająć dużo więcej czasu. Nie zdziwi nas, jeśli producenci porzucą innowacyjne pomysły i będą stawiać na sprawdzone produkty, zamiast eksperymentować z nietypowymi projektami.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sprzedaż PC wciąż mocno pikuje. Spadek nawet o jedną trzecią

 0