Sprzedaż smartfonów maleje. Czy nadejście 5G przyniesie zmiany?

Sprzedaż smartfonów maleje. Czy nadejście 5G przyniesie zmiany?

Czy ktoś w chwili obecnej czuje ekscytację szumnie zapowiadaną w mediach rewolucją, którą ma przynieść 5G? Verizon już uruchomił w USA pierwszą komercyjną sieć 5G, jednak wbrew optymizmowi w mediach, upłynie jeszcze sporo czasu zanim smartfony 5G staną się powszechnie używanymi urządzeniami i dopiero wtedy ewentualnie dokona się transformacja w branży, która może przynieść kilka prawdziwie znaczących zmian. Póki jednak wszystko jest w fazie pomysłów, rynek smartfonów zaczyna sobie coraz gorzej radzić. Globalne dostawy spadają i według raportu analityków z Digitimes Research, ilość smartfonów dostarczonych na rynek spadnie w 2019 roku sporo poniżej 1,5 miliarda. Stagnacja w branży smarfonów co prawda powiększała się coraz bardziej, im dalej było od premiery pierwszego iPhone'a i imponującej ekspansji Androida, ale teraz widać dość niepokojący regres.

Analitycy przewidują, że 5G rozrusza trochę rynek smartfonów, jednak nie będzie to zapowiadana rewolucja.

Counterpoint Research szacuje, że około 1,55 miliarda smartfonów zostało sprzedanych w ubiegłym roku, co jest niewiele większą wartością, niż 1,51 sprzedanych sztuk w 2016 roku. Raporty mówią również o 3 procentowym wzroście w pierwszym kwartale porównując rok do roku, by za chwilę ponownie spaść o 2 procent w drugim kwartale. Całkiem prawdopodobne, że na rynku w tym roku zostanie zarejestrowany pierwszy roczny spadek, za którym podąża kolejny, przewidywany na rok 2019. Na szczęście dla producentów i użytkowników, jest światełko na końcu tunelu, a Digitem przewiduje, że potrzeba wymiany obecnego smartfona na urządzenie z 5G zacznie się pojawiać już w 2020 roku. Analitycy szacują, że w 2020 roku dostawy natychmiast wrócą do poziomu powyżej 1,5 miliarda sztuk tocznie, co będzie się zwiększać i w 2023 roku sięgnie 1,7 miliarda.

Liczby te wcale nie są imponujące, mimo wszystko reprezentują one długoterminowy niewielki, ale jednak wzrost w branży. O 5G można zatem mówić bardziej jak o ewolucji, która przyniesie lekkie poruszenie, niż o rewolucyjnym standardzie, który wywoła lawinę. Jeśli chodzi zaś o same smarfony, to Digitimes nie przewiduje żadnych dramatycznych zmian wśród liderów branży w przyszłym roku. Samsung, Apple, Huawei, Xiaomi, Oppo oraz Vivo utrzymają swoje obecne miejsca, tworząc szóstkę największych graczy na rynku. Raport również pokazuje, że (co dość zaskakujące) coraz lepiej radzi sobie HMD Global, a smartfony Nokia przeskoczyły w rankingu Meizu, TCL, Asusa, ZTE i wielu innych.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sprzedaż smartfonów maleje. Czy nadejście 5G przyniesie zmiany?

 0