Sprzedaż smartfonów w Europie. Apple nie ma powodu do optymizmu

Sprzedaż smartfonów w Europie. Apple nie ma powodu do optymizmu

Zgodnie z najnowszym raportem IDC sprzedaż smartfonów w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie w pierwszym kwartale bieżącego roku osiągnęła łączny poziom 83,7 mln sztuk i jest to niestety spadek o 3,3 procent względem analogicznego kwartału wcześniejszego roku. Natomiast jeśli chodzi o szacowaną wartość detaliczną przed opodatkowaniem, to wyniosła ona 26,8 milionów dolarów, co stanowi gorszy aż o 10 procent wynik w porównaniu do pierwszego kwartału 2018 roku. W przypadku poprzednich miesięcy wielkim wygranym okazał się Huawei, które mimo trapiących go w ostatnim czasie ogromnych problemów, odnotowało największy we wspomnianych regionach wzrost sprzedaży względem reszty konkurentów wynoszący 66 procent. Drugie miejsce zajęło Xiaomi z 33,3 procentami.

Według najnowszych statystyk Apple sprzedało najmniej smartfonów w Europie od pięciu lat. Liderem rynku pozostał za to Samsung, a tuż za nim uplasowało się Huawei, które mimo ostatnich problemów ma powody do świętowania.

Sprzedaż smartfonów w Europie. Apple nie ma powodu do optymizmu

Większość pozostałych marek takich jak Apple czy HMD muszą pogodzić się ze stratami sięgającymi kolejno 22,73 procent oraz 32,6 procent. Z kolei bezapelacyjnym liderem, jeżeli chodzi o udziały w rynku pozostaje Samsung z wynikiem 29,47 procent. Tuż za nim uplasowało się Huawei - 25,39 procent i Apple - 14,74 procent. W przypadku giganta z Cupertino mówi się o najgorszej sprzedaży na terenie Europy od pięciu lat i najpewniej w trzecim kwartale zobaczymy podobne osiągnięcie. Amerykański producent sprzedał w ciągu pierwszych trzech miesięcy łącznie 7,8 mln egzemplarzy iPhone'ów (w analogicznym okresie 2018 roku było to 10,2 mln). Największe pogorszenie sytuacji zanotowano jednak na Bliskim Wschodzie, gdzie sprzedaż zmalała o 18,8 procent pomimo atrakcyjniejszych cen smartfonów.

Patrząc na wartość telefonów w Europie Zachodniej można mówić o nieznacznym spadku, z kolei w Europie Środkowej i Wschodniej ceny utrzymały się na stałym poziomie. W swoim raporcie IDC prognozuje większą niepewność sprzedaży smartfonów w kolejnych miesiącach z powodu geopolitycznych konfliktów, a także konsumentów, którzy coraz rzadziej podejmują decyzję o zmianie posiadanych urządzeń na nowszy model. Najprawdopodobniej powodem jest brak znaczących zmian w następnych wersjach sprzętu i panująca przez to w branży stagnacja. Samsung za sprawą Galaxy S10 zrobił wiele by zachęcić użytkowników do przesiadki, lecz jak widać nadal czegoś tutaj brakuje.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sprzedaż smartfonów w Europie. Apple nie ma powodu do optymizmu

 0