Sprzęt sieciowy na każde potrzeby

Sprzęt sieciowy na każde potrzeby

 

Technologia i urządzenia, które pozwalają użytkownikowi na uzyskanie dostępu do internetu to żadna czarna magia. Nie mniej, każdy kto nie jest absolwentem jakiegokolwiek kierunku technicznego może nie zdawać sobie sprawy z tego, ile urządzeń i usług jest potrzebnych do tego, aby móc przeczytać niusy ze świata lub obejrzeć ulubiony serial. Sprzęt sieciowy, to w prostych słowach wszystko to, co uznajemy za wyposażenie techniczne, wykorzystywane do podłączenia komputera do sieci. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście modem. Jest ich oczywiście mnóstwo rodzajów, ale większość z nas kojarzy zapewne ten telefoniczny, który w latach 90-tych swoim charakterystycznym dźwiękiem wprowadził w świat większość pokolenia dzisiejszych 30-latków.

Nie tylko modem

Jak już wcześniej wspomniałem, modem to nie jedyny przykład sprzętu sieciowego. W zależności od typu zastosowania - domowego, lub biznesowego, możemy wyróżnić ogromne segmenty takiego typu sprzętu. Dla użytkowników prywatnych (domowych) w równym stopniu znanymi urządzeniami będzie router sieciowy lub też switch. Każdy, kto od przynajmniej 10 lat korzysta z internetu w domu na pewno wie jak taki router wygląda. Kiedyś, do routera podłączaliśmy się kablem. Teraz, prawie standardem jest router, który umożliwia podłączanie wielu urządzeń za pomocą sieci bezprzewodowej.

Sprzęt sieciowy w biznesie

Klient biznesowy wykazuje się nieco innymi potrzebami, niż domorosły internauta. W pierwszej kolejności, potrzebne są routery, switche lub modemy o wiele większej przepustowości (czyli są w stanie obsłużyć więcej niż połączenie tylko jednego użytkownika). Dodatkowo, w związku z tym, że firmy generują duże ilości danych, może też zajść konieczność posiadania własnego serwera. Tutaj też mamy do czynienia z nieco inną ścieżką zakupu takiego sprzętu. Raczej nie uda nam się pójść do pobliskiego marketu elektronicznego po zakup serwera do naszej firmy. Z pomocą przychodzą wyspecjalizowane firmy, które oferują zarówno sam sprzęt, jak i jego instalację i konfigurację. Przykładem jest chociażby amerykański gigant Cisco ze swoją linią Cisco Networking Hardware.

A może chmura?

Znaczenie słowa “chmura” w kontekście technologii może się wydawać niejasna ale żaden problem :) Chodzi o globalną sieć serwerów, z których każdy pełni inną zadanie. Chmura, jak sama nazwa wskazuje, nie jest czymś namacalnym. To sieć serwerów zdalnych znajdujących się często w różnych miejscach na świecie. Serwery są ze sobą połączone i tworzą wspólny ekosystem, pełniąc różne funkcje. Przykładowo, przechowują dane, umożliwiają ich zarządzanie, obsługują aplikacje oraz dostarczają zawartość lub usługi (jak np. strumieniowanie materiałów wideo, poczta internetowa, aplikacje biurowe i sieci społecznościowe). Zamiast korzystać z danych i plików na jednym komputerze lokalnym lub osobistym, możemy w ten sposób uzyskiwać dostęp do nich z dowolnego urządzenia połączonego z Internetem, a potrzebne nam informacje będą dostępne w dowolnym miejscu i czasie.

Firmy mogą zapisywać dane w chmurze na cztery sposoby:

  1. Chmura publiczna - udostępnia zasoby i usługi w publicznym internecie,
  2. Chmura prywatna - nie jest współużytkowana i oferuje usługi w ramach prywatnej, wewnętrznej sieci (zwykle hostowanej w danej firmie).
  3. Chmura hybrydowa - udostępniająca usługi zarówno w chmurze publicznej, jak i tej prywatnej (w zależności od potrzeb użytkownika)
  4. Chmura społecznościowa - udostępnia zasoby tylko między organizacjami, takimi jak np. instytucje rządowe.

Warto jest jednak zaznaczyć, że banki i instytucje finansowe są zobligowane przepisami, aby wszystkie dane przechowywać w wersji on premise, czyli na fizycznym urządzeniu (serwerze). W związku z tym, te podmioty nie będą mogły korzystać z cloudowych przechowalni danych.

A zatem, jak w większości przypadków, istotnym jest to, żeby dobierać rozwiązania i sprzęt pod konkretne potrzeby danego użytkownika.

***

Artykuł sponsorowany

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sprzęt sieciowy na każde potrzeby

 0