Stacjonarny procesor AMD Granite Ridge (Zen 5) uchwycony na zdjęciu

Stacjonarny procesor AMD Granite Ridge (Zen 5) uchwycony na zdjęciu

Nowy wyciek ujawnia próbkę inżynieryjną nadchodzącego procesora AMD, oznaczoną kodem produktu (OPN) 100-000001290-11. Jest to desktopowy procesor, który bazuje na architekturze Zen 5 i stanowi część nadchodzącej konsumenckiej serii Granite Ridge.

W tej próbce inżynieryjnej zastosowano tę samą konstrukcję zintegrowanego rozpraszacza ciepła (IHS), co w obecnych procesorach Ryzen 7000 „Raphael”, które wykorzystują mikroarchitekturę Zen 4. Warto zauważyć, że ten procesor nie ma jeszcze oficjalnej nazwy rynkowej, co jest powszechne w przypadku wczesnych sampli, które są wciąż w fazie rozwoju i nie wiadomo do końca, jaką pozycję zajmą w przyszłej ofercie. Spodziewać można się jednak, że to CPU pojawi się na rynku jako Ryzen 7 9800X lub Ryzen 7 9700X.

Nowy wyciek ujawnia próbkę inżynieryjną nadchodzącego procesora AMD z serii Granite Ridge.

Według źródła, które udostępniło zdjęcie, próbka to układ z ośmioma rdzeniami i 16 wątkami. Oczekuje się jednak, że topowy procesor Granite Ridge będzie oferował do 16 rdzeni i 32 wątki, więc zapewne nie jest to flagowiec. 

Warto dodać, że ten kod OPN pojawił się już we wcześniejszych przeciekach. W dokumencie przewozowym wskazano, że należy on do procesora z 6 rdzeniami i TDP na poziomie 105 W. Według HXL inne źródło, o nazwie einstein@home, wskazuje, że OPN jest połączony z procesorem z 16 wątkami. Co ważniejsze, wyciek ten wskazuje, że kod OPN jest w obiegu już od dłuższego czasu, przynajmniej od 2 czerwca poprzedniego roku.

amd

AMD nie potwierdziło jeszcze daty premiery serii Granite Ridge. Niemniej jednak pierwsze produkty oparte na architekturze Zen 5 mają zadebiutować na rynku jeszcze w tym roku. Spodziewamy się, że AMD oficjalnie zaprezentuje nową serię Ryzen na początku czerwca podczas targów Computex, podobnie jak to miało miejsce w przypadku serii Ryzen 7000 w 2022 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Stacjonarny procesor AMD Granite Ridge (Zen 5) uchwycony na zdjęciu

 0