Standard HDR Dolby Vision może trafić na więcej urządzeń

Standard HDR Dolby Vision może trafić na więcej urządzeń

Dolby Vision to mniej popularny standard High Dynamic Range, który wymaga certyfikowanego osprzętu. Dolby, aby temu zaradzić wprowadziło programową wersję Vision, która otwiera drogę do HDR większej liczbie urządzeń.

Oznacza to, że nawet sprzęt, który nie został stworzony z myślą o Dolby Vision, mógłby odtwarzać tego typu zawartość: konsole, telewizory, a także multimedialne przystawki typu Apple TV czy Nvidia Shield lub Android TV. Warunkiem koniecznym byłaby oczywiście odpowiednia moc do przetwarzania obrazu. Ponadto wprowadzenie szerokiego zakresu dynamiki odbyłoby się bez uszczerbku na wydajności. Do programowo odblokowanego Dolby Vision wystarczy zaledwie port HDMI 1.4. Co więcej, firma Dolby zademonstrowała, że obsługa ich standardu HDR jest możliwa na zwykłym modelu PS4, który obsługuje również rozpowszechniony w branży HDR10. Bardzo możliwe, że także pierwotna wersja Xbox One, która nie obsługuje High Dynamic Range w ogóle, mogłaby skorzystać z rozwiązania Dolby.

HDR staje się na tyle powszechny, że nawet trafia obecnie na smartfony – jak choćby świeżo zaprezentowany LG G6, gdzie zastosowano HDR10

HDR to standard, który zyskuje coraz większą popularność, wraz z Ultra HD (4K). Jego głównymi krzewicielami są branża gier video, z konsolami PS4 Pro czy Xbox One S, czy też usługi VOD w rodzaju Netflixa i raczkujący segment UHD Blu-ray. W tym roku efekt ten wszedł także do mainstreamu w świecie PC-tów. Nic zatem dziwnego, że Dolby nie chce zostać na lodzie w tej wojnie formatów. Lista urządzeń, które skorzystają z programowego rozwiązania HDR Dolby nie jest jeszcze sfinalizowana, chociaż już teraz potwierdzono, że kompatybilne z nim będą telewizory Sony Z oraz odtwarzacz 4K Blu-Ray firmy Oppo. Pomimo faktu, że sprzętowa implementacja Dolby Vision niewątpliwie w teorii otwiera większe spektrum urządzeń na ten standard, niekoniecznie musi się on szerzej przyjąć. Producenci urządzeń bowiem muszą uiszczać opłaty licencyjne Dolby, a niektórzy z nich z założenia uważają, że HDR10 będzie wystarczającym rozwiązaniem i mogą odmówić współpracy. Tym samym trudno przewidzieć, jaka będzie przyszłość Dolby Vision w tym wydaniu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Standard HDR Dolby Vision może trafić na więcej urządzeń

 0