Star Wars Jedi: Survivor z dużymi problemami z optymalizacją na PC. RTX 4090 nie daje rady

Star Wars Jedi: Survivor z dużymi problemami z optymalizacją na PC. RTX 4090 nie daje rady

EA wczoraj zniosło embargo na recenzje Star Wars Jedi: Survivor i gra zbiera bardzo dobre oceny (jej obecna średnia w serwisie Metacritic to 86%), ale wygląda na to, że wersja PC ma spore problemy z optymalizacją procesora i pamięci VRAM.

GeForce RTX 4090 i tylko 50 kl./s

GameStar udostępniło poniższe wideo z rozgrywki Star Wars Jedi: Survivor na PC. Do swojej recenzji redakcja użyła platformy z procesorem AMD Ryzen 9 5900X z 32 GB pamięci RAM i karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 4090. Wydawać by się mogło, że taka konfiguracja zapewni naprawdę płynną rozgrywkę w wysokich rozdzielczościach, tymczasem nawet przy 1440p Ryzen 9 5900X nie jest w stanie utrzymać stabilnych 50 klatek na sekundę. 

Wygląda na to, że wersja PC Star Wars Jedi: Survivor  ma spore problemy z optymalizacją procesora i pamięci VRAM.

Na nagraniu wyraźnie widać, że jest problem z odpowiednim wykorzystaniem karty graficznej GeForce RTX 4090, bo w przeważającej części GPU NVIDII jest obciążone jedynie w około 35-60%. GameStar umieścił w filmie nakładkę MSI Afterburner, co pokazuje, że gra na PC może wykorzystywać głównie 4 wątki procesora, więc trudno powiedzieć, co powoduje wąskie gardło CPU. Wygląda na to, że gra nie opiera się na jednym rdzeniu/wątku procesora, jak Gotham Knights czy The Callisto Protocol.

Ogromne zapotrzebowanie na VRAM

PCMRace informuje z kolei, że gra ma ogromne wymagania dotyczące pamięci VRAM. Karta GeForce RTX 3080 Ti nie jest w stanie uruchomić gry w rozdzielczości 4K, głównie ze względu na ograniczenia pamięci graficznej. W rzeczywistości możemy zobaczyć na wideo GameStar jak gra wykorzystuje do 18 GB pamięci VRAM przy 1440p [sic!]. Jest to więc kolejna gra na PC, która pochłania ogromne ilości VRAM, co powoli staje się trendem, a AMD właśnie zwracało na to uwagę, pokazując przewagę swoich Radeonów na GeForce'ami. 

Trzeba jednak odnotować, że AMD rozdaje tę grę w ze swoimi procesorami, więc zapewne pomagało jej też w optymalizacji. Poza tym nie wiemy, jak Radeony radzą sobie w tym tytule, ale doniesień w sieci wynika, że technologia FSR nie działa, jak należy, a twórcy nie zaimplementowali DLSS. 

Co ciekawe, Star Wars Jedi: Survivor ma problemy z wydajnością także na PS5 i Xbox Series X. Niestety EA nie dostarczyło nam kodu do recenzji, ale jeśli nadarzy się okazja, to postaramy się przetestować ten tytuł po premierze, która odbędzie się już jutro, 27 kwietnia.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Star Wars Jedi: Survivor z dużymi problemami z optymalizacją na PC. RTX 4090 nie daje rady

 0