Starlink Elona Muska zapewnia łączność żołnierzom w Arktyce

Starlink Elona Muska zapewnia łączność żołnierzom w Arktyce

Usługa internetowa Starlink firmy SpaceX została doceniona przez Pentagon po umożliwieniu komunikacji wojsk amerykańskich w Arktyce.

Arktyka jest coraz częściej postrzegana przez USA jako terytorium sporne z Rosją i Chinami. Jednak jej surowy klimat i odległe szerokości geograficzne ograniczają możliwość komunikacji przez istniejące satelity wojskowe. Właśnie tam przenośne urządzenia Starlink firmy Musk's Space Exploration Technologies Corp. są możliwym rozwiązaniem. „Zaczęliśmy testować łączność o wysokiej przepustowości z bardzo odległymi bazami arktycznymi” — powiedział Brian Beal, który jest głównym inżynierem lotniczym w Biurze Rozwoju Strategicznego i Eksperymentów Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych. Zauważył, że szybkość transmisji danych w jednej arktycznej bazie przy użyciu Starlink poprawiła się prawie 30-krotnie w porównaniu z poprzednimi możliwościami, demonstrując „komunikację o bardzo wysokiej szybkości”. Oprócz swojej wydajności, Starlink był również łatwy w konfiguracji dla żołnierzy. 

Działania SpaceX są doceniane przez amerykańskie wojsko. Pentagon chwali Muska za zapewnienie szybkiej łączności z oddziałem stacjonującym w bazie arktycznej.

„Można sobie wyobrazić jednostkę armii, sił powietrznych lub marynarki wojennej rozmieszczoną w odległej lokalizacji, która nie ma problemów  związanych z usługami telefonii komórkowej i ma natychmiastową łączność z dużą szybkością, którą lotnik może nawiązać w 10 minut – to wspaniałe możliwości mieć” – powiedział Beal  Bloombergowi. Do tej pory Pentagon rozmieścił 50 terminali Starlink – anten, które łączą się z satelitami na orbicie – w całym regionie arktycznym.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Pentagon używał Starlink Elona Muska w poruszającym się pojeździe na Alasce, powiedział Beal w oświadczeniu dla Bloomberga. Wojsko planowało również przeprowadzić kolejny test na wiosnę, który obejmował sprawdzenie, czy samolot może odbierać połączenie Starlink. Spośród ponad 3200 satelitów Starlink na orbicie, 235 z nich znajduje się na orbicie polarnej, co stanowi wzrost w porównaniu z 20 satelitami w tym regionie w maju. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy wystrzelonych zostanie 240 kolejnych satelitów Starlink.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Starlink Elona Muska zapewnia łączność żołnierzom w Arktyce

 0