Starlink Maritime: internet satelitarny dla statków kosztuje nawet 23 000 zł miesięcznie

Starlink Maritime: internet satelitarny dla statków kosztuje nawet 23 000 zł miesięcznie

Usługa Starlink doprowadza internet do miejsc, gdzie wcześniej było to bardzo trudne i zbyt kosztowne. Jednym z takich przypadków użycia są statki oceaniczne. Internet dla nich jest zwykle o wiele rzędów wielkości wolniejszy i droższy. To ma się wkrótce zmienić.

Ludzie często szydzą z internetu satelitarnego Starlink od SpaceX, twierdząc, że nie jest on wcale tak tani, jak twierdził Elon Musk. Wynika to jednak z fundamentalnego niezrozumienia usługi, która nie ma konkurować z tradycyjnym łączem internetowym, jakie większość w domu, gdzie można wybierać spośród kilku ofert od kilku dostawców, ale ma doprowadzić internet do miejsc, gdzie jeszcze nie ma takiej możliwości, lub gdzie usługa jest zaporowo droga. Jednym z takich przypadków są statki oceaniczne, gdzie łącza internetowe są "na wagę złota", nawet przy naprawdę bardzo niskich prędkościach.

Starlink Maritime jest drogą usługą, jednak na tle konkurencji wypada naprawdę opłacalnie.

Według SpaceX nowy typ połączenia Starlink Maritime ma zapewnić prędkości od 100 do 350 Mb/s dla pobierania, 20 do 40 Mb/s dla wysyłania, ale opóźnienie ma być mniejsze niż 99 ms, co jest sporo wyższą wartością niż 20-40 ms w tańszych wariantach Starlink. Morska usługa obejmuje obecnie tylko wody przybrzeżne Europy (z wyjątkiem północy), USA, Australii z Nową Zelandią oraz wybrzeża Chile i południowej Brazylii. W czwartym kwartale 2022 r. Starlink doda wody między ok. 15° a 58° szerokości geograficznej północnej oraz wody na południe od ok. 32° szerokości geograficznej południowej. Światowy zasięg zostanie dodany w pierwszym kwartale 2023 roku.

Cena za usługę to 10 000 USD za terminal na jeden statek, z regularną miesięczną opłatą za połączenie w wysokości 5 000 USD. Tanio nie jest, jednak w porównaniu z konkurencją wypada naprawdę korzystnie. Musk twierdzi, że konkurencyjne firmy za sporo mniej żądają nawet 150 tys. USD. Patrząc na oferty można znaleźć terminal tańszy od tego, co oferuje Musk, np. za 5 tys. dolarów, ale pozwala on na uzyskanie maksymalnej prędkości zaledwie 100 kb/s (tak kilobitów/sek), a za zaledwie 50 dolarów miesięcznie dostajemy 5 MB danych i 50 minut rozmowy. Terminal dla znacznie większych prędkości 20/3 Mb/s kosztuje 45 000 USD, a dla prędkości 704/352 kb/s - 5625 USD. Jeśli chodzi o taryfy, to konkurencja oferuje prędkości 4/1 Mb/s za 5000 dolarów miesięcznie z limitem 20 GB  (Starlink za tę samą cenę zaoferuje 20-100 razy większą prędkość bez limitu). U innych usługodawców jest podobnie i żaden nie może się równać ofertą ze Starlinkiem. Oferta SpaceX jest rzeczywiście znacząco tańsza od konkurencji  a różnice są ogromne - zwłaszcza jeśli chodzi o prędkość i brak limitu danych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Starlink Maritime: internet satelitarny dla statków kosztuje nawet 23 000 zł miesięcznie

 0