Starlink, SpaceX, bitcoin oraz Iran - szybki przepis na proste oszustwo

Starlink, SpaceX, bitcoin oraz Iran - szybki przepis na proste oszustwo

Satelitarny internet Starlink od SpaceX cieszy się ogromnym zainteresowaniem i kwestią czasu było pojawienie się oszustw związanych z usługą. W Iranie pojawił się naśladowca, który za pomocą portalu internetowego przyjmuje zamówienia na dostarczenie zestawów Starlink oraz możliwość wykupienia abonamentu. Witryna jest właściwie kopią oficjalnej strony Starlink, a twórcy zadbali o wiarygodność, umieszczają nawet takie detale jak odnośniki do strony SpaceX - tak samo jak w oryginale. Starlinkiran.com ma nawet te same obrazy tła, co oryginalna strona internetowa, wraz z przetłumaczonym tekstem na język perski. Całość wygląda przekonująco i z pewnością wielu użytkowników dało się nabrać, przekazując swoje dane i dokonując płatności.

W sieci odkryto (prawdopodobnie) pierwszy klon strony Starlink. Oszuści oferują sprzęt i abonament za połowę ceny oficjalnej, przyjmując płatności wyłącznie w bitcoinach. Biorąc pod uwagę sankcje amerykańskie wobec Iranu, strona może się cieszyć sporą popularnością.

Oficjalnie Starlink oferuje ​​terminal satelitarny w cenie 499 USD, a miesięczna opłata abonamentowa wynosi 99 USD. Witryna następnie dolicza podatki i koszty wysyłki i w zależności od tego, czy w danym miejscu usługa jest dostępna, użytkownik jest proszony o 99 USD lub o pełną płatność. Na Starlinkiran od użytkownika pobiera się tylko 249 USD za sprzęt i 49 USD za miesięczną opłatę abonamentową. Co więcej, w przeciwieństwie do SpaceX, który zazwyczaj pobiera opłaty przesyłki, tutaj dostawa jest całkowicie za darmo. To właśnie te obniżone ceny, które normalnie dla całego świata są takie same, zdradzają przede wszystkim, że całe przedsięwzięcie to zwykłe oszustwo.

Wewnętrzne alarmy powinien też uruchomić fakt, że płatności mogą być dokonywane tylko i wyłącznie za pomocą bitcoina, co według oszustów ma zwiększyć anonimowość i bezpieczeństwo irańskich użytkowników. SpaceX nie akceptuje płatności za Starlink w bitcoinach i biorąc pod uwagę obecny stosunek Elona Muska do tej kryptowaluty, wątpliwe jest, by miało się to zmienić w najbliższej przyszłości. Kryptowaluty są często wykorzystywane w operacjach przestępczych, co pozostaje kluczowym czynnikiem odstraszającym rządy na całym świecie. Fałszywą stronę internetową odkrył użytkownik Reddita w Iranie, który złożył zamówienie w przedsprzedaży, aby ominąć rygorystyczne ograniczenia internetowe tego kraju i uzyskać dostęp do lepszych prędkości internetowych. Ze względu na amerykańskie sankcje i lokalne ograniczenia, nie mógł zamówić Starlinka na oficjalnej stronie. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Starlink, SpaceX, bitcoin oraz Iran - szybki przepis na proste oszustwo

 0