Starlink wystrzelił drugą generację minisatelitów z „laserami kosmicznymi”

Starlink wystrzelił drugą generację minisatelitów z „laserami kosmicznymi”

SpaceX Elona Muska osiągnęło kolejny przełomowy moment w dziedzinie kosmicznych usług internetowych, po udanym wystrzeleniu nowej generacji satelitów, które posiadają zdolność komunikacji za pomocą laserów. W oficjalnym wpisie na Twitterze, dostawca usług Starlink potwierdził, że w zeszłym tygodniu wprowadził na orbitę swoje najnowsze satelity.

Przesyłanie danych pomiędzy satelitami w konstelacji może teraz osiągać prędkość 100 Gb/s bez angażowania stacji naziemnych.

Kosmiczne usługi internetowe zaczęły rewolucjonizować sposób, w jaki ludzie korzystają z internetu od chwili, gdy SpaceX wystrzeliło pierwsze satelity Starlink ponad trzy lata temu. Usługa ta dynamicznie się rozwijała, dzięki wykorzystaniu rakiet wielokrotnego użytku Falcon 9 oraz rosnącej liczbie użytkowników, którzy potrzebowali dostępu do internetu w odległych miejscach. Starlink odegrał także ważną rolę w sytuacjach kryzysowych, jak na przykład podczas gwałtownego trzęsienia ziemi na Tonga czy rosyjskiej agresji na Ukrainę, która rozpoczęła się w ubiegłym roku. Usługa, która według szacunków na początku tego roku miała już milion abonentów, obecnie planuje rozszerzyć swoją ofertę, aby sprostać rosnącej konkurencji w branży. To kolejny krok w rewolucji kosmicznych usług internetowych.

Badania sugerują, że usługi internetowe Starlink są szybsze niż łącza szerokopasmowe w większości krajów, w których Starlink prowadzi działalność.

Starlink już w 2021 roku wystrzelił pierwsze satelity wyposażone w zdolność do komunikacji laserowej. Pierwsza fala tych satelitów została wysłana na orbitę polarną, zapewniając usługi internetowe nad Alaską, gdzie dostęp do tradycyjnych stacji naziemnych był wyzwaniem. Stacje naziemne odgrywają kluczową rolę jako pośrednicy między satelitami Starlink a centrami danych, w których gromadzone są informacje. Chociaż są niezbędne do zapewnienia dostępu Starlink do internetu, firma poszukiwała sposobów na ograniczenie przesyłania danych między satelitami a stacjami naziemnymi. 

Kosmiczne lasery, znane również jako optyczne łącza międzysatelitarne, pozwalają satelitom w konstelacji na komunikację bezpośrednio między sobą. Ta innowacyjna metoda pomija konieczność stałego łącza między stacją naziemną a satelitami, co przekłada się na zwiększenie prędkości internetu dla użytkowników i znaczące skrócenie czasu odpowiedzi. Według tweeta konstelacja będzie wyposażona w ponad 8 000 takich laserów, które umożliwią komunikację między satelitami z niezwykłą dokładnością, nawet jeśli są od siebie oddalone o tysiące kilometrów. Przesyłanie danych na każdym takim łączu laserowym może odbywać się z szybkością 100 Gbps.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Starlink wystrzelił drugą generację minisatelitów z „laserami kosmicznymi”

 0