Starożytne miejsce ofiarne sprzed 6 tys. lat. Fabryka Intela w Niemczech zagrożona?

Starożytne miejsce ofiarne sprzed 6 tys. lat. Fabryka Intela w Niemczech zagrożona?

Archeolodzy pracujący na terenie, gdzie Intel planuje wybudować szereg wielomiliardowych fabryk chipów, odkryli dwa prehistoryczne kurhany. 

Krajowy Urząd ds. Zarządzania Dziedzictwem i Archeologii Saksonii-Anhalt (LDA) zbadał 300-hektarowy obszar parku przemysłowego przed pracami zagospodarowania terenu i odkrył dwie monumentalne drewniane komory liczące około 6000 lat, w których znajdowało się wiele szczątków ludzkich i zwierzęcych. 

Czasami odkrycia archeologiczne powodują znaczne opóźnienia w projektach budowlanych na danym obszarze, ale w tym przypadku kierownictwo Intela może odetchnąć z ulgą, bo komunikat prasowy LDA nie wspomina o potencjalnych opóźnieniach, twierdząc, że badania i wykopaliska rozpoczęły się w zeszłym roku, a ich zakończenie zaplanowano na kwiecień.

Czasami odkrycia archeologiczne powodują znaczne opóźnienia w projektach budowlanych na danym obszarze.

intel

Na powyższych zdjęciach wyraźnie widać szczątki ludzkie i zwierzęce. LDA wyjaśnia, że ​​na proponowanym terenie pod budowę fabryk Intela w Magdeburgu znaleziono dwie duże trapezowe komory grobowe o długości 20 i 30 metrów, w odległości 200 metrów od siebie. Zostały one prawdopodobnie zbudowane przez lud Baalberg, którego kultura dominowała w środkowych Niemczech i Czechach od 4100 do 3600 roku p.n.e.

Badania LDA sugerują, że korytarz pomiędzy kopcami uformował się dla rytualnych obrzędów w okresie kultury amfor kulistych (KAK) w okresie 3300–2800 p.n.e. Na jednym z powyższych zdjęć, na którym na pierwszym planie znajduje się ludzki szkielet, przypuszcza się, że odkryto dowody na istnienie tzw. „grobowca rydwanu”. Ten typ pochówku neolitycznego charakteryzuje się pochówkiem osoby przed wozem i ciągnącymi zwierzętami „tworzącymi obraz wozu z woźnicą lub pługa ciągniętego przez bydło”. Archeolodzy twierdzą, że szczątki ludzkie pochodzą od mężczyzny w wieku od 35 do 40 lat, a wiek bydła w momencie złożenia w ofierze szacuje się na 2 do 3 lat.

W komunikacie prasowym odkrycia LDA opisano jako spektakularne, ale znalezienie starożytnych pochówków w tym obszarze nie było aż tak zaskakujące. Na planowanym terenie parku przemysłowego kurhany utworzyły niewielkie wzniesienie zwane Eulenberg w skądinąd umiarkowanie płaskim lub pofałdowanym środowisku. Często okazuje się, że takie jednolite cechy geograficzne są dziełem człowieka.

Magdeburg będzie prawdopodobnie największym i najważniejszym ośrodkiem Intela w Europie. Pierwsze dwie fabryki mają zostać uruchomione pod koniec 2027 r., a Intel oceni wykonalność do sześciu dodatkowych modułów fabryk. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Starożytne miejsce ofiarne sprzed 6 tys. lat. Fabryka Intela w Niemczech zagrożona?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł