Starsze Threadrippery będą mogły pracować w tandemie? AMD może zmienić podejście...

Starsze Threadrippery będą mogły pracować w tandemie? AMD może zmienić podejście...

W bazie danych PassMark pojawił się  wynik osiągnięty przez konfigurację złożoną z dwóch procesorów Threadripper 3995WX. Problem w tym, że taki układ został zablokowany przez AMD.

W zeszłym tygodniu do sieci wyciekł raport, który wskazywał, że wszystkie pięć nadchodzących procesorów Threadripper Pro z serii 5000 będzie mogło pracować w tandemie, czyli na jednej płycie będzie można umieścić dwa procesory. Niedługo potem w bazie danych PassMark pojawiły się dwa Threadrippery, które zakończyły test w trybie dwugniazdowym – problem w tym, że nie są to procesory z serii 5000. Okazuje się, że układy, które testowano w parze, to flagowce, które są na rynku od 17 miesięcy - 3995WX. AMD sztucznie ograniczało możliwość pracy tych procesorów w konfiguracji dwuprocesorowej - w końcu wykorzystują one tę samą platformę co procesory Epyc 77x2, które takich ograniczeń nie mają.

AMD zmienia podejście do konfiguracji dwuprocesorowych, które były niemożliwe w obecnych Threadripperach. Niektórzy mają nadzieję, że wprowadzenie Threadripperów Pro z serii 5000  wprowadzi wsteczną kompatybilność, odblokowującą dodatkowe opcje w obecnych flagowcach.

Pracując w tandemie oba procesory osiągnęły wynik 123631 punktów, co stanowi 35% więcej niż wynik pojedynczego 3995WX i najwyższy wynik dowolnego parowania dwóch procesorów w bazie danych. Wszystko wskazuje, że to AMD własnoręcznie testuje takie konfiguracje, bo mało prawdopodobne jest, by jakakolwiek strona trzecia dokonała takich modyfikacji w procesorach za blisko 9000 USD sztuka i płycie głównej. Prawdopodobnie AMD pracuje nad nowymi płytami dla serii 5000, a testy na obecnych Threadripperach dają nadzieję na wsteczną kompatybilność.

Aktualizacja mikrokodu mogłaby potencjalnie umożliwić działanie podwójnych socketów w procesorach z serii 3000, chociaż AMD nie ma  raczej żadnego celu, by taką funkcjonalność obecnie dodawać. Dotąd Threadrippery miały zablokowaną możliwość działania w konfiguracjach dwuprocesorowych, bo wchodziły na terytorium procesorów Epyc, a taka blokada była ich główną różnicą. Teraz w serii 5000 AMD zmienia swoją politykę, ale tylko dlatego, że nowe procesory Epyc będą znacznie wyprzedzać technologicznie Threadrippery i nie będą one w żaden sposób ze sobą konkurować.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Starsze Threadrippery będą mogły pracować w tandemie? AMD może zmienić podejście...

 0