Społeczność moderska Steam Deck prezentuje niezwykle ciekawe (i kosztowne) pomysły na ulepszenie przenośnej konsoli do gier Valve. Najnowszy mod skupia się na rozwiązaniu jednego z największych problemów konsoli: miejsca na nasze dane.
Steam Deck stanowi kuszącą opcję dla fanów mobilnego grania na PC, ale konsola ma wiele elementów, które można byłoby poprawić. Jedną z głównych słabości urządzenia jest jego pojemność, przy czym wysokiej klasy model może pomieścić maksymalnie 512 GB w dysku NVMe. Współczesne gry często przekraczają zakres pojemności 100–200 GB, a producenci pamięci masowej oferują teraz większe jednostki NVMe M.2 2230 jako alternatywę dla modernizacji zintegrowanego dysku Steam Deck.
Modderzy w StorageReview przyjęli inne podejście, próbując podłączyć przenośną konsolę do wyjątkowo pojemnego dysku SSD. Celem było zapewnienie większej ilości miejsca dla systemu wstępnego buforowania shaderów Steam Deck, funkcji zaprojektowanej w celu ograniczenia zacinania się i innych problemów w wymagających grach 3D, które wymagają kompilacji shaderów do płynnego działania.
Wstępne buforowanie shaderów wymaga pewnego czasu pobierania i może zająć znaczną część przestrzeni dyskowej, ale dysk SSD o pojemności 61,44 TB niewątpliwie rozwiązuje ten problem na stałe.
StorageReview zastąpiło wewnętrzną jednostkę SSD Steam Deck adapterem M.2-do-U.2, który następnie został podłączony do dysku SSD klasy korporacyjnej Solidigm P5336 o pojemności 61,44 TB zainstalowanego w zewnętrznej obudowie. Dysk SSD wymagał również zewnętrznego zasilacza.
StorageReview podłączyło do Steam Deck adapter z dyskiem SSD Solidigm P5336 o pojemności 61,44 TB zainstalowanym w zewnętrznej obudowie.
Złożona konfiguracja zasadniczo przekształciła przenośną, zasilaną bateryjnie konsolę w dedykowany system do grania w domu. Jednak nadal był skuteczny. Konsola uruchomiła się pomyślnie, a Steam OS 3 rozpoznał dysk SSD o pojemności 61 TB, umożliwiając modderom instalowanie gier i pracę z plikami. Wydajność również była imponująca – prędkość odczytu sekwencyjnego wynosiła 3600 MB/s, w porównaniu z prędkością około 2300 MB/s dysku wewnętrznego.
Modyfikacja dysku SSD okazała się zaskakująco prosta i nieskomplikowana w wykonaniu. Podkreśla to otwartość i możliwości adaptacji sprzętu Valve. Mimo że po modyfikacji konsola nie funkcjonuje już jako system przenośny, przez co nie jest to najbardziej praktyczny mod, bo tracimy główną zaletę tego Steam Decka, to pokazuje na co stać ten produkt.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Steam Deck - zmodowana konsola otrzymała SSD o pojemności 61 TB