Steam i Microsoft wspólnie wprowadzą cross play pomiędzy PC a Xbox?

Steam i Microsoft wspólnie wprowadzą cross play pomiędzy PC a Xbox?

Kod znaleziony w najnowszej wersji testowej klienta Steam sugeruje, że Valve i Microsoft planują mocno usprawnić cross play pomiędzy PC a konsolami Xbox One. Opisywany kod nawiązuje do funkcji sieciowych związanych z konsolami Xbox, co oznacza, że przyszłe wersje Steam mają ułatwić deweloperom implementację rozgrywek między platformami. Valve swoim zwyczajem nie potwierdziło informacji dotyczących owego kodu, jednak nie byłoby żadnym zaskoczeniem, gdyby okazało się, że współpracują oni z Microsoftem nad połączeniem rozgrywek. Microsoft przez ostatnie kilka lat starał się dokonać ujednolicenia platform, wprowadzając Xbox Play Anywhere, tworząc aplikację Xbox Windows 10 oraz pracując nad inicjatywami jak Project xCloud, co pozwala posiadaczom konsol Xbox na stream gier na inne posiadane platformy.

Valve zdaje się łączyć siły z Microsoftem w celu rozbudowania możliwości toczenia rozgrywek pomiędzy konsolami Xbox a PC.

Steam i Microsoft wspólnie wprowadzą cross play pomiędzy PC a Xbox?

Kontynuacja łączenia tych platform w postaci rozszerzania wsparcia cross play ma tu całkowity sens. Microsoft samodzielnie sprzedając gry poprzez Microsoft Store w Windows 10 ma tu jednak trudne zadanie do wykonania. Zbyt wiele osób korzysta z alternatyw, jak wspomniany Steam, GOG oraz nowych platform jak Discord i sklep Epic, by Microsoft mógł coś zmienić bez pomocy. I w tym momencie na scenę wkracza Valve. Rywalizujące sklepy nieustannie starają się przejmować klientów Steam, jednak większość najzwyczajniej funkcjonuje równocześnie, nie starając się zastąpić Steam. Platforma Valve oferuje umożliwia dodatkowo łatwiejsze implementowanie obsługi kontrolera, oferuje różne tryby multiplayer oraz wiele innych udogodnień. Steam wyrasta tutaj na platformę która unifikuje graczy PC, teraz trzeba ich tylko połączyć z posiadaczami konsol.

Branża gier wyraźnie zwraca się w stronę cross play. Microsoft jest mocno zaangażowany w udostępnianie nowych możliwości, w przeciwieństwie do Sony, które uparcie odmawia łączenia graczy pomiędzy konsolami, godząc się na ewentualne rozgrywki PS4 - PC w przypadku nielicznych tytułów oraz ustępstwa w przypadku Fortnite. Valve nie udzieliło żadnych informacji na ten temat i trzeba mieć na uwadze, że jest to wersja beta Steam, co oznacza, że wspomniane fragmenty kodu, to jedynie jakiś test, który nigdy nie pojawi się w publicznej wersji. Udostępnienie rozgrywek pomiędzy PC a Xbox zdaje się jednak bardziej prawdopodobne.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Steam i Microsoft wspólnie wprowadzą cross play pomiędzy PC a Xbox?

 0