Steam nie obsługuje już systemów Windows XP i Windows Vista

Steam nie obsługuje już systemów Windows XP i Windows Vista

Już w połowie ubiegłego roku Valve zapowiadało, że wraz z 2019 rokiem porzuci wsparcie dla starszych systemów operacyjnych Windows na platformie Steam. Firma dotrzymała słowa i od wczoraj, 1 stycznia, nie uruchomimy już klienta Steam na systemach Windows XP i Windows Vista. Decyzja ta może być rozczarowująca dla osób, które z jakichś powodów wciąż korzystają z tych OS, ale raczej nie dotknie zbyt wielu graczy, ponieważ ich popularność w ostatnim czasie mocno spadała i według najświeższych statystyk z tych wersji „Okienek” korzystało już mniej niż 1% użytkowników Steam. By kontynuować zabawę na platformie Valve, będą musieli oni w końcu zdecydować na przesiadkę na jeden z nowszych systemów Microsoftu (Windows 7, 8 lub 10), co zapewne w przypadku wielu osób może oznaczać wymianę całego PC.

Użytkownicy Steam korzystający z Windows XP lub Vista w końcu będą musieli zdecydować na przesiadkę na jeden z nowszych systemów Microsoftu.

Steam nie obsługuje już systemów Windows XP i Windows Vista

Valve nie ukrywa, że zdecydowało się na taki krok ze względu na bardzo małą popularność tych edycji Windows, ale poza tym firma podkreśla, że Steam w dużej mierze polega na bibliotekach wbudowanej wersji przeglądarki Google Chrome, które nie są wspierane przez Windowsa XP i Windowsa Vistę. W związku z tym, zdaniem przedsiębiorstwa, zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla gier na tych systemach było niemożliwe. Warto przypomnieć, że Valve rozpoczęło ograniczanie obsługi swojej gamingowej platformy na tych OS już w ubiegłym roku i np. aktualizacja Steam Chat nie była dostępna dla XP i Visty. Dlatego też od początku roku Steam wymaga już przynajmniej Windowsa 7 i w przypadku tego systemu możemy być pewni wsparcia jeszcze przez kilka lat, ponieważ wciąż jest on popularny wśród graczy (blisko 30% udziałów wśród użytkowników Steam).

Windows XP debiutował na rynku już 2001 roku, natomiast jego następca Windows Vista w 2007 roku, więc po przeszło dziesięciu latach wsparcia trudno uznać decyzję Valve za zaskoczenie, tym bardziej, że wśród graczy oba systemy rzeczywiście cieszą się znikomą popularnością. Nic więc dziwnego, że firma zachęca do upgrade’u, co jest wskazane choćby ze względów bezpieczeństwa. Co ciekawe, to nie jedyny podmiot, który zakończył wsparcie dla tych systemów wraz z nadejściem 2019 roku, ponieważ na podobny krok zdecydowała się firma Avast, która oficjalnie przestała dostarczać aktualizację dla systemów operacyjnych Windows XP i Windows Vista od 1 stycznia, choć wciąż będzie aktualizować definicje wirusów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Steam nie obsługuje już systemów Windows XP i Windows Vista

 0