Stephen Hawking zmarł w wieku 76 lat

Stephen Hawking zmarł w wieku 76 lat

Dzisiejszy poranek przyniósł nam smutną wiadomość o śmierci Stephena Hawkinga, czyli ikony świata nauki, jednego z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych uczonych na świecie.

Brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyczny cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała. Co warto jednak podkreślić, ciężka choroba nie przeszkodziła Hawkingowi w karierze naukowej, a co więcej był najdłużej żyjącym pacjentem z tym schorzeniem (przypadłość zdiagnozowano u Hawkinga w 1963 roku), mimo iż lekarze początkowo stwierdzili, że przeżyje 2 lata. Poruszał się na wózku inwalidzkim i komunikował się ze światem za pomocą charakterystycznego syntezatora mowy. Oprogramowanie wykorzystywane przez niego do komunikacji zostało udostępnione za darmo w 2015 roku. Stephen Hawking w 2007 roku wziął nawet udział w locie specjalnym samolotem, który daje chwilowe wrażenie stanu nieważkości.

Brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała

Jeśli zaś chodzi o karierę naukową, to przez ponad 40 lat zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Wraz z Rogerem Penrosem opracował twierdzenia odnoszące się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie (to znane jest jako promieniowanie Hawkinga). W 1988 napisał książkę "Krótka historia czasu", która przybliża czytelnikowi niezaznajomionemu z dokonaniami współczesnej nauki najnowsze osiągnięcia z dziedziny fizyki, astronomii i kosmologii. Ta okazała się bestsellerem i sprzedano jej ponad 10 mln kopii i 5 lat znajdowała się nawet na liście najlepiej sprzedających się pozycji w Wielkiej Brytanii, przez co trafiła do "Księgi rekordów Guinnessa".

Lucy, Robert i Tim - dzieci Stephena Hawkinga - wydały krótkie oświadczenie, w którym przeczytać możemy:

"Jesteśmy głęboko poruszeni śmiercią naszego ukochanego ojca. Był wspaniałym naukowcem i niezwykłym człowiekiem, którego praca i dziedzictwo przetrwają wiele lat. Jego odwaga i upór wraz z błyskotliwością i humorem inspirowały ludzi na całym świecie. Kiedyś powiedział "Ale ten wszechświat byłby pusty bez ludzi, których kocham". Zawsze będziemy za nim zawsze tęsknić."

Pokaż / Dodaj komentarze do: Stephen Hawking zmarł w wieku 76 lat

 0