Sukces Starlinka na Ukrainie zwiększa zainteresowanie bronią antysatelitarną i kosmiczną

Sukces Starlinka na Ukrainie zwiększa zainteresowanie bronią antysatelitarną i kosmiczną

Secure World Foundation, organizacja pozarządowa zorientowana na przestrzeń kosmiczną, ostrzegła, że ​​nastąpił wzrost zainteresowania ofensywną bronią kontrkosmiczną, która może zakłócać usługi kosmiczne, co niedawno mocno wzmógł pokaz możliwości usługi Starlink podczas inwazji na Ukrainie.

"Istnienie opcji przeciwkosmicznych nie jest niczym nowym, ale nowe są okoliczności, które je otaczają" – czytamy w raporcie.  "Dzisiaj istnieją zwiększone bodźce do rozwoju i potencjalnego wykorzystania ofensywnych zdolności przeciwkosmicznych. Istnieją również większe potencjalne konsekwencje ich powszechnego stosowania, które mogą mieć globalne reperkusje daleko wykraczające poza wojsko, ponieważ ogromne części globalnej gospodarki i społeczeństwa są coraz bardziej uzależnione od zastosowań kosmicznych". Jedną z potencjalnych konsekwencji jest rozprzestrzenianie się szczątków z uszkodzonych lub uszkodzonych satelitów, co zagraża innym obiektom i ludziom działającym w kosmosie.

Satelity Starlink i ich możliwości w zakresie zastosowań militarnych przyspieszą opracowywanie broni antysatelitarnej. Szczególnie zaniepokojone konstelacją Starlinków są Chiny, ale również  Rosja, która ma problem z przekazanymi Ukrainie urządzeniami od Elona Muska.

Według raportu rosnące wykorzystanie przestrzeni kosmicznej i poleganie na niej dla bezpieczeństwa narodowego skłoniło więcej krajów do poszukiwania sposobów radzenia sobie z zagrożeniami związanymi z przestrzenią kosmiczną. Chińscy naukowcy wojskowi niedawno wezwali do opracowania technologii antysatelitarnej w celu obrony przed zagrożeniem, jakie niesie usługa SpaceX Starlink. Według Chińczyków satelity Starlink "mogą znacznie poprawić operacyjne zdolności komunikacyjne armii amerykańskiej" i zalecają rozwój "miękkich i twardych metod unicestwiania niektórych satelitów", a także możliwość ich monitorowania i śledzenia. Chińscy naukowcy od dłuższego czas z niepokojem obserwują poczynania Elona Muska, w grudniu złożono nawet skargę do Biura ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej w związku z twierdzeniami, że satelita Starlink prawie uderzył w stację kosmiczną.

Starlink pokazał się jako odporny na konflikty system komunikacji, gdy  Elon Musk zgodził się zapewnić Ukrainie terminale Starlink w odpowiedzi na rosyjską inwazję. Rosyjskie trudności w  niszczeniu anten i zakłócaniu łączności spowodowały, że wiele krajów zaczęło się przyglądać Starlinkowi, jako  narzędziu o  militarnym  potencjale. "Myślę, że to, co widzimy z Elonem Muskiem i możliwościami Starlink, naprawdę pokazuje nam, co może zapewnić megakonstelacja lub rozprzestrzeniona architektura pod względem nadmiarowości i możliwości"  - powiedział generał James Dickinson z Dowództwa Kosmicznego USA. SpaceX podpisało umowę z Departamentem Obrony USA na opracowanie systemu do wykrywania i śledzenia broni hipersonicznej, co jeszcze bardziej niepokoi Chiny. Według amerykańskich wojskowych, broń antysatelitarną ma rozwijać również Rosja.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sukces Starlinka na Ukrainie zwiększa zainteresowanie bronią antysatelitarną i kosmiczną

 0