Superchip Grace Hopper od NVIDII dostępny w komputerze stacjonarnym. Cena szokuje

Superchip Grace Hopper od NVIDII dostępny w komputerze stacjonarnym. Cena szokuje

Chociaż flagowy superchip NVIDII, łączący CPU i GPU, jest przeznaczony dla centrów danych i sztucznej inteligencji, GPTshop.ai sprzedaje desktopa GH200 jako stację roboczą AI. Tym samym każdy może teraz uzyskać dostęp do procesora Grace i układu graficznego Hopper, pod warunkiem że ma na zbyciu przeszło 200 tys. zł. 

Jak sama nazwa sklepu może sugerować(GPTShop), system napędzany procesorem NVIDIA GH200 nie jest przeznaczony do gier, a trudno uznać go też za typową stację roboczą. Komputer służy do lokalnego uruchamiania dużych modeli językowych (Large Language Models). Jest to możliwe dzięki 480 GB pamięci LPDDR5X zainstalowanej na pokładzie i 96 GB pamięci HBM3 (lub nawet 144 GB HBMe) dostępnej na grafice. Ogólnie rzecz biorąc, do dyspozycji użytkownika oddano od 576 GB do 624 GB pamięci.

GPTshop.ai sprzedaje desktopa GH200 jako stację roboczą AI. Cena tego zestawu szokuje.

Sprzęt oparty jest na nowym procesorze NVIDII o nazwie GH200 Grace Hopper, który sam ma 72 rdzenie ARM (NVIDIA ma również wersję 144-rdzeniową). Ten produkt jest wyposażony w dedykowany akcelerator NVIDIA H100. System potrzebuje dużej mocy, dlatego też komputer jest wyposażony w dwa zasilacze o mocy 2000 W i różne opcje rozbudowy w ramach nośników danych lub łączności (w tym NVIDIA Bluefield/Connect-X).

GH200

Firma twierdzi, że ich superkomputer wielkości komputera stacjonarnego może zapewnić 67 TFLOPSów mocy obliczeniowej o podwójnej precyzji, do 989 TFLOPSów w przypadku TF32, 1979 TFLOPSów FP16 i 3958 TFLOPSów w przypadku obciążeń FP8 i INT8.

Warto dodać, że Phoronix testował już ten konkretny PC, gdyż firma zapewniła zdalny dostęp redakcji w celu szybkiego przetestowania. System korzysta z systemu operacyjnego AArch64 i wygląda na to, że ten może nie być jeszcze w pełni zoptymalizowany pod kątem procesora NVIDIA, a przynajmniej tak sugeruje Phoronix.

GH200

Komputery GH200 są gotowe do wysyłki, ale klienci mogą i prawdopodobnie powinni je skonfigurować do swoich konkretnych zastosowań. Można się nawet zdecydować na opcje z coolerami wodnymi dla tych, którzy oczekują lepszego chłodzenia lub zamierzają intensywnie używać tych systemów do długotrwałych obciążeń.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Superchip Grace Hopper od NVIDII dostępny w komputerze stacjonarnym. Cena szokuje

 0