Surface Book 2 rozładowuje baterię nawet po podpięciu do zasilacza

Surface Book 2 rozładowuje baterię nawet po podpięciu do zasilacza

Według najnowszych doniesień Surface Book 2 ma dość poważny problem z zasilaniem. Podczas pracy na najwyższych obrotach urządzenie pobiera więcej prądu niż jest w stanie dostarczyć dołączony zasilacz. Ciekawostką jest, że Microsoft nie uważa tego za błąd.

Większość laptopów Surface Book 2 dostarczanych jest z kartą NVIDIA GTX 1060 lub GTX 1050 na pokładzie, co sprawia, że urządzenia te są w stanie sprostać wymaganiom gier,  a cechę tę  podkreślał również sam Microsoft uruchamiając na pokazach m.in. Gears of War 4. W pierwszych recenzjach wykryto, iż urządzenie pobiera więcej prądu niż jest w stanie dostarczyć zasilacz, co powoduje czerpanie zasilania z baterii  i jej rozładowywanie. Aby uczciwie przedstawić problem, należy tu podkreślić, że sytuacja ta występuje tylko gdy suwak opcji zasilania w Windowsie jest przesunięty na skrajną pozycję oznaczoną jako maksymalna wydajność. Ustawienie to wyzwala inne zegary GPU, co bezpośrednio przekłada się na wyższą wydajność. Opcja ta zwiększa również prędkość wentylatora oraz co ciekawe, zwiększa maksymalny poziom audio. Domyślnie suwak zarządzania energią ustawiony jest na oszczędzanie energii, jednakże sprzęt reklamowany jako potężne narzędzie nie powinien mieć problemów po zmianie schematu zasilania.

Surface Book 2 sprawia problemy gdy na nim grasz? To nie graj, bo to sprzęt do pracy!

Dostarczany fabrycznie 102-watowy zasilacz przy dużym obciążeniu osiąga 101 W, czyli swoje maksimum, a niedobory w zasilaniu są uzupełniana kosztem akumulatora. Ekipa z PCWorld przeprowadziła dodatkowo testy podobnego laptopa o takiej samej specyfikacji. Gigabyte Aero 14 z kartą graficzną GTX 1060 i procesorem Intel 7700HQ nie wykazywał spadków wydajność gdy był zasilany z oryginalnego 150 W zasilacza, sprzęt nie czerpał również zasilania z wewnętrznej baterii. Wynika z tego, że w przypadku Surface Book 2 zastosowano za słaby zasilacz, dodatkowo sprzęt wykazuje spadki wydajności spowodowane throttlingiem, obniżając zegar GPU z 1,4 do 1,0 GHz, powodując, że sprzęt przestaje czerpać energię z akumulatora, jednak kosztem wydajności. Najciekawsze jednak jest, że Microsoft nie widzi tutaj problemu, twierdząc, że wszystko jest tak jak powinno i to wszystko jest "intencjonalne". Microsoft wskazuje, że Surface Book 2 to narzędzie do pracy i w takim wykorzystaniu nie ma żadnych niepojących objawów. Niestety takie stanowisko stoi w całkowitej sprzeczności z informacjami wykorzystywanymi w promocji urządzenia, ukazując Surface Book 2 jako laptop służący również do gier.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Surface Book 2 rozładowuje baterię nawet po podpięciu do zasilacza

 0