W trakcie dzisiejszego, organizowanego przez Microsoft wydarzenia poświęconego produktom i usługom firmy dla sektora edukacji, firma z Redmond ujawniła najnowsze urządzenie marki Surface - Surface Laptop. Poznaliśmy jego specyfikację oraz datę wprowadzenia na rynek.
Surface Laptop to najbardziej tradycyjny sprzęt z rodziny Surface, w odróżnieniu od tabletu 2-w-1 Surface Pro, laptopa 2-w-1 Surface Book oraz All-in-One Surface Studio. Każdy z tych produktów pomógł wykreować nowe kategorie komputerów osobistych. Surface Laptop natomiast bierze niektóre elementy - jak na przykład ekran dotykowy i dokonuje mariażu z bardziej konwencjonalnym designem. Jednak "konwencjonalny" nie znaczy w tym przypadku pozbawiony stylu. Podświetlana klawiatura ze skokiem klawiszy 1,5mm wykonana jest z eleganckiego materiału alcantara, doskonale znanego z pokrywy do Surface Pro 3 / 4. Klapę tego laptopa można także otworzyć i zamknąć jedną ręką, z czego dotychczas słynęły głównie produkty Apple. Ponadto urządzenie waży jedynie 1,2 kg (lżej od Macbook Air i Pro), a jego wymiary to 308,1 mm x 223,27 mm x 14,47mm.
Sercem laptopa, w zależności konfiguracji, jest procesor 7. generacji Intel Core i5 bądź i7, wyposażonym w odpowiednio układ graficzny Intel HD 620 bądź Iris Plus 640. Jeśli chodzi o RAM, dostępne będą wersje z 4, 8 bądź 16 GB. Z kolei w kwestii przestrzeni magazynowej jest to 128 GB, 256 lub 512 GB SSD. Microsoft chwali się czasem pracy równym 14,5 godzin - o 2,5 godziny dłuższym niż w przypadku Macbooka Pro Ekran wyposażony jest w dotykową matrycę PixelSense o rozdzielczości 2256 x 1504 (201 ppi) ze znanymi z innych urządzeń z rodziny Surface proporcjami obrazu 3:2. Rzekomo jest to także najcieńszy ekran dotykowy użyty w jakimkolwiek wydanym do tej pory laptopie. Rzecz jasna, obsługuje on długopis Surface Pen, aczkolwiek ekranu Surface Laptop nie odczepimy, co troszeczkę może akurat okazać się pewnym uniedogodnieniem. Zrezygnowano także z tylnej kamerki, co akurat wykluczy laptop z zapowiedzianej na tym samym evencie funkcjonalności Rzeczywistości Mieszanej. Zachowano jednak kamerę Windows Hello służącą do biometrycznego logowania twarzą. Aby zachować kompatybilność z innymi urządzeniami marki Surface postanowiono nie zmieniać magnetycznego portu na ładowanie, a oprócz tego z boku znajduje się port USB 3.0, miniDisplayPort oraz wejście na słuchawki 3,5 mm. Pod pokrywającą klawiaturę alcantarą umieszczono głośniki.
4999 złotych za urządzenie wyposażone w okrojoną wersję Windows 10 może wydać się sporym progiem cenowym, ale Microsoft do końca 2017 oferuje darmową aktualizację do Windows 10 Pro.
Komputer ma preinstalowany system Windows 10 S, którego wielką zaletą ma być szybkość uruchamiania się, a także relatywny brak degradacji wydajności pracy przy upływie czasu. Jest on jednak ograniczony do wyłącznie aplikacji dostępnych z Windows Store. Jeśli chcemy korzystać w nieograniczony sposób z dobrodziejstw programów Win32, możemy Surface Laptop zaktualizować do Windows 10 Pro. Przywilej ten będzie darmowy do końca grudnia 2017, a potem taka usługa stanie się płatna. Warto też zaznaczyć, że po przejściu z Windows 10 S do Windows 10 Pro, nie można już wrócić do poprzedniej wersji systemu. Surface Laptop, jak się jednak okazało, jest konkurentem nie dla Chromebooków lecz bardziej dla Macbook Air i Pro. Z tymi pierwszymi konkurencję nawiążą OEM-y partnerów Microsoftu: Acera, Asusa, Della, Fujitsu, HP, Samsunga i Toshiby. Ich ceny będą zaczynały się od 189 USD. Laptop dostępny będzie w sprzedaży od 15 czerwca, w czterech wariantach kolorystycznych: platyna, złoto, niebieski, burgundowy. Cena najtańszego modelu wyniesie 4999 PLN, natomiast najdroższy to wydatek rzędu 10999 PLN.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Surface Laptop z Windows 10 S w sklepach od 15 czerwca - pełna specyfikacja