Windows obchodzi 35. urodziny. Jak zmieniał się kultowy system operacyjny?

Windows obchodzi 35. urodziny. Jak zmieniał się kultowy system operacyjny?

Windows to system operacyjny, bez którego większość osób nie wyobraża sobie funkcjonowania i tej dominującej pozycji okienek nie zdołała zmienić nawet alternatywa w postaci Linuxa. Właśnie wczoraj minęło 35 lat od ukazania się pierwszego wydania oprogramowania Microsoftu, które wraz z upływem kolejnych lat na zawsze zmieniło branżę technologiczną. Oczywiście dziś archaiczny pierwszy Windows w momencie premiery robił niemałe wrażenie, ale to dopiero Windows 95 ukształtował rodzinę systemów Microsoftu i kolejnych jej członków. Przypomnijmy, że pierwszą prezentację graficznego środowiska pracy przeprowadzono w 1984 roku, zaś całość była odpowiedzią na rosnącą popularność interfejsów graficznych użytkownika. Zapewne część osób nie wie, lecz pierwszym stabilnym wydaniem dostępnym w sprzedaży był Windows 1.01, a beta 1.00 nigdy nie doczekała się publikacji. Jednak chyba najbardziej kultowym wydaniem zaraz obok Windowsa XP, który przetrwał m.in. niezbyt pozytywnie odebranego Windowsa Vista jest Windows 98. To dla niego po raz pierwszy udostępniono Windows Update, z którego pobieramy bezpłatne aktualizacje do OS-a.

20 listopada 1985 roku zadebiutowało pierwsze wydanie Windowsa.

Chociaż ta edycja w znacznej mierze opiera się na poprzedniku to wniosła kilka nowości czy usprawnień dotyczących m.in. USB, MMX i AGP. Co ciekawe po zakończeniu wsparcia dla Windows 98 jego posiadacze mogli dokonać darmowej przesiadki na poprawiony Windows 98 SE zawierający nowszego Internet Explorera, program NetMeeting czy obsługę napędów DVD. Przechodząc do Windowsa Visty to miał on dobre oraz złe strony i tak mógł pochwalić się nowoczesną na tle Windowsa XP oprawą wizualną, kilkoma interesującymi funkcjami, aczkolwiek wszystko to bledło w obliczu problemów technicznych czy spadku wydajności nawet na silniejszych urządzeniach. Zaraz po premierze stabilnej wersji problemem był brak dostępności kompatybilnych sterowników do wielu urządzeń. Oliwy do ognia dolała ponadto implementacja mechanizmów DRM w konsekwencji kiedy dany autor życzył sobie system mógł obniżyć jakość odtwarzania multimediów. Producent nie pozostawał głuchy na falę negatywnych recenzji w efekcie w 2008 roku przeprowadzono kampanię Mojave Experiment polegającą na zebraniu od wybranych grup kluczowych zastrzeżeń dotyczących systemu, natomiast później pokazano tym samym ludziom system Mjave, który zebrał 90 procent pozytywnych opinii.

Jednak w rzeczywistości Mojave był Windowsem Vista dostosowanym do konkretnych upodobań. Później nadeszła era Windowsa 7, który mimo tego, że od pięciu lat rynek stopniowo zdobywa Windows 10, a kilka lat wcześniej zadebiutował Windows 8, ciągle jest zainstalowany różnych komputerach (aktywnie korzysta z niego około 20 procent użytkowników). Siódemka została jednak w tym roku ostatecznie uśmiercona przez swoich twórców, należy więc spodziewać się większych migracji na dziesiątkę, która jest nieco innym podejściem Microsoftu do systemów operacyjnych. Bez wątpienia Windows stanowi dla amerykańskiego przedsiębiorstwa jedno z najważniejszych źródeł zarobku. W czwartym kwartale roku podatkowego przychód ze sprzedaży Windowsa wzrósł o 7 procent i wyniósł 38 mln dolarów. A jak przedstawia się popularność poszczególnych edycji okienek? NetMarketShare ujawnia, że Windows 7 w październiku był zainstalowany na 20,93 procent PC to nadal dużo, choć Windows 10 posiadał 62,16 procent udziałów w rynku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows obchodzi 35. urodziny. Jak zmieniał się kultowy system operacyjny?

 0