Szczegóły 10 nm procesorów Intel Xeon z rodziny Ice Lake

Szczegóły 10 nm procesorów Intel Xeon z rodziny Ice Lake

Ujawniono właśnie pierwsze szczegóły dotyczące przyszłych procesorów Xeon od Intela, które bazować będą na 20 nm architekturze Ice Lake. Detale te ujawnione zostały przez Power Stamp Alliance i zdradzają najważniejsze informacje na temat serii Ice Lake-SP oraz platformy, która będzie je wspierać.

Co prawda wciąż czekamy na premierę układów Cascade Lake-SP, ale już teraz możemy nieco bliżej przyjrzeć się Ice Lake-SP, czyli pierwszej 10 nm rodzinie procesorów Xeon, która trafić ma na rynek pomiędzy 2018 i 2019 rokiem. Poza przejściem na niższy proces litograficzny, wprowadzona zostanie tu również zupełnie nowa platforma wspierająca te CPU. O ile obecne Xeony  Skylake-SP korzystają z gniazda LGA 3647 i obsługiwane są przez platformę Purely, która obsłużyć ma również nadchodzące układy Cascade Lake-SP, tak już rodzina Ice Lake-SP bazować ma na zupełnie nowej podstawce -  LGA 4189, która charakteryzować ma się największym designem pod względem pinów, jaki opracowany został przez Intela. Gniazdo ma być nawet większe od AMD TR4/SP4 wykorzystywanego w procesorach Threadripper i EPYC, gdzie znajduje się aż 4094 pinów LGA.

Ice Lake-SP bazować ma na zupełnie nowej podstawce -  LGA 4189, która charakteryzować ma się największym designem pod względem pinów

Nowa platforma obsługiwać ma zaś CPU o TDP do 230 W - obecnie Purely wspiera układy od 140 W do 2505 W. Wyższe TDP wynikać ma z kilku powodów, jak wyższe taktowania, więcej rdzeni, ale również implementacja OmniPath. Warto dodać także, że seria Ice Lake-SP przystosowana jest do pracy przy wysokim napięciu, co pozwala obsłużyć dwa CPU wraz z 16 slotami na pamięć DDR4.  Warto się tu na chwilę zatrzymać i dodać, że Ice Lake-SP otrzyma 16 slotów DDR4 dedykowanych każdemu CPU i zapewnia wsparcie dla 8-kanałowych pamięci (dla porównania w Skylake-SP otrzymujemy 6-kanałową obsługę), co przełożyć może się na zwiększenie liczby pamięci z 786 GB obecnie do 1 TB. Power Stamp Alliance ujawnić ma więcej informacji na temat platformy Ice Lake-SP w maju w czasie Open Compute Summit.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Szczegóły 10 nm procesorów Intel Xeon z rodziny Ice Lake

 0