Szczegóły mobilnych kart graficznych GeForce RTX 30. Premiera tuż za rogiem i wsparcie dla CPU AMD

Szczegóły mobilnych kart graficznych GeForce RTX 30. Premiera tuż za rogiem i wsparcie dla CPU AMD

Teraz, kiedy GPU Ampere trafiły już do stacjonarnych kart graficznych dla graczy, wiele osób wyczekuje ich debiutu w laptopach. Zdaje się, że mobilne warianty kart z serii GeForce RTX 30 zadebiutują już w styczniu, a tak podaje przynajmniej portal WcffTech, powołując się na swoje źródła. Co więcej, te w końcu wspierać mają mobilne Ryzeny od AMD także dla high-endowych modeli grafik. Według przecieków, NVIDIA planuje zaprezentować od razu pełną serię mobilnych kart GeForce, czyli: RTX 3080, RTX 3070 i RTX 3060. Te zastąpią na rynku modele SUPER oraz RTX 2060. Co ciekawe jednak, w pierwszej połowie 2021 roku nie doczekamy się następców tańszych kart, czyli GeForce GTX 1660 Ti, GTX 1650 Ti i GTX 1650. Poniżej możecie zapoznać się z pełnym harmonogramem wydawniczym, który podobno został odtworzony niemal 1:1 z materiałów Zielonych.  

Zdaje się, że mobilne warianty kart z serii GeForce RTX 30 zadebiutują już w styczniu...

Szczegóły mobilnych kart graficznych GeForce RTX 30. Premiera tuż za rogiem i wsparcie dla CPU AMD

Premia mobilnych wariantów kart GeForce RTX 3080 i RTX 3070 spodziewana jest już w styczniu, ale na starcie jedynie ASUS i MSI oferować mają laptopy w nie wyposażone i na modele od takich firm jak Dell, HP czy Lenovo przyjdzie nam poczekać do kolejnego kwartału, czyli do kwietnia. Ma to być decyzja producentów, którzy postanowili poczekać, by sparować te nowe GPU z czymś, co zadebiutuje w tym czasie (zapewne nowe mobilne procesory od Intela lub AMD). W związku z debiutem nowych kart, laptopowe GeForce RTX 2080 SUPER i RTX 2070 SUPER w styczniu mają być odesłane na emeryturę (EOL). Warto też odnotować, że modele GeForce GTX 1650 Ti i GTX 1660 Ti, które oferowane będą w pierwszej połowie 2021 roku doczekają się pewnych zmian, ale nie wiemy o jakie poprawki tu chodzi. Co więcej, z nieoficjalnych doniesień wynika, że mobilne RTX-y 30 będą miały relatywnie krótki żywot (być może chodzi o zastąpienie ich wariantami SUPER produkowanymi w 7 nm przez TSMC).   

Szczegóły mobilnych kart graficznych GeForce RTX 30. Premiera tuż za rogiem i wsparcie dla CPU AMD

Warto również wspomnieć o cenach. NVIDIA spodziewa się, że nowe laptopy wycenione na ok. 699 USD oferować będą GTX-a 1650 na pokładzie, a modele z GTX 1650 Ti i GTX 1660 Ti kosztować mają 799-899 USD. Za tysiąc dolarów otrzymać mamy już notebook z kartą RTX 3060, a za 1299 USD z RTX 3070. Notebook z grafiką RTX 3080 stanowić ma wydatek 1999 USD. Warto podkreślić, że są to jedynie sugerowane ceny i producenci komputerów mobilnych będą mieli tu dowolność. Według źródeł, będą mogli oni podobno relatywnie łatwo dostarczyć produkty w tych cenach. Biorąc zaś pod uwagę możliwości architektury Ampere, spodziewać mamy się świetnego stosunku wydajności do ceny.    

NVIDIA przedstawiła także rekomendowane specyfikacje laptopów pod konkretne GPU i najciekawszą informacją jest tu fakt, że w końcu doczekamy się high-endowych modeli dla graczy z procesorami Ryzen. Dotychczas, procesory AMD z rodziny Renoir, parowane były jedynie z grafiką do RTX 2060, ale wraz z debiutem serii Cezanne-H ulegnie to zmianie i w końcu AMD będzie mogło rywalizować z Intelem na tym polu jak równy z równym. Większa konkurencja to zaś zawsze korzyść dla konsumentów. Na koniec warto też dodać, że producenci laptopów będą chcieli pozbyć się nadwyżek magazynowych modeli z kartami GeForce RTX 20 przed premierą nowej serii, więc w najbliższym czasie spodziewać można się dużych wyprzedaży.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Szczegóły mobilnych kart graficznych GeForce RTX 30. Premiera tuż za rogiem i wsparcie dla CPU AMD

 0