Szef Microsoftu przyznaje, że porzucenie Windows Phone i smartfonów było błędem

Szef Microsoftu przyznaje, że porzucenie Windows Phone i smartfonów było błędem

Dyrektor generalny Microsoftu, Satya Nadella, jest trzecim CEO giganta z Redmond, który przyznał, że firma popełniła kilka poważnych błędów w zakresie rozwiązań mobilnych. Nadella przejął stanowisko od Steve’a Ballmera w 2014 r., a nieco ponad rok później odpisał 7,6 miliarda dolarów w związku z przejęciem przez Microsoft działu telefonów Nokia.

Szef Microsoftu przyznaje się do błędu

W wywiadzie dla Business Insider Nadella przyznał, że „wyjście” Microsoftu z segmentu telefonii komórkowej mogło zostać rozegrane lepiej. Zapytany o strategiczny błąd lub złą decyzję, której może żałować, Nadella odpowiada: „Decyzją, o której jak sądzę, mówi wiele osób – i jedną z najtrudniejszych decyzji, jakie podjąłem, gdy zostałem dyrektorem generalnym – było nasze odejście od tego, co będę nazywał telefonem komórkowym w ówczesnej definicji. Z perspektywy czasu myślę, że mogły istnieć sposoby, aby to zadziałało, być może na nowo wymyślając kategorię komputerów stacjonarnych, tabletów i telefonów”.

W wywiadzie dla Business Insider Nadella przyznał, że „wyjście” Microsoftu z segmentu telefonii komórkowej mogło zostać rozegrane lepiej.

windows phone

Microsoft w końcu potwierdził, że Windows Phone umarł kilka lat po odpisaniu działu telefonów Nokia, ale sześć miesięcy po tej decyzji było jasne, że nie ma przyszłości dla tego OS. Od tego czasu Microsoft wypuścił na rynek telefony Surface Duo i Surface Duo 2 z systemem Android, ale na horyzoncie nie widać następcy, a brak aktualizacji oprogramowania stawia przyszłość tej serii pod dużym znakiem zapytania. 

Poprzednicy także bili się w pierś

Nadella jest już trzecim dyrektorem generalnym Microsoftu, który przyznał się do błędów firmy w zakresie rozwiązań mobilnych. Współzałożyciel i były dyrektor generalny Microsoftu, Bill Gates, powiedział, że jego „największym błędem” była przegrana Microsoftu z Androidem. Google nabył Androida w 2005 roku za 50 milionów dolarów, a były dyrektor generalny Eric Schmidt przyznał w 2012 roku, że początkowo Google skupiał się na pokonaniu Microsoftu i jego mobilnego Windowsa.

Ballmer przyznał w 2013 roku, że żałuje, że dużo wcześniej nie skupił się na telefonach. „Żałuję, że był okres na początku XXI wieku, kiedy byliśmy tak skupieni na tym, co musieliśmy zrobić wokół systemu Windows [Vista], że nie byliśmy w stanie przenieść talentów do nowego urządzenia zwanego telefonem” – wyjaśnił Ballmer. „To jest to, czego żałuję najbardziej”.

Jednak przez ostatnią dekadę Microsoft skupiał się na aplikacjach na Androida i iOS. Firma stale aktualizuje Phone Link, aby połączyć telefony z Androidem, a nawet iPhone'a z systemem Windows, a gigant z Redmond ściśle współpracuje z firmą Samsung, aby preinstalować mobilne aplikacje Office na telefonach tej marki.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Szef Microsoftu przyznaje, że porzucenie Windows Phone i smartfonów było błędem

 0