Szef NVIDII odwiedza Chiny, aby świętować z pracownikami pomimo sankcji na chipy AI

Szef NVIDII odwiedza Chiny, aby świętować z pracownikami pomimo sankcji na chipy AI

W obliczu rosnących napięć między Chinami a USA i coraz większej liczby sankcji dotyczących chipów AI nałożonych na Państwo Środka, dyrektor generalny NVIDII Jensen Huang właśnie odwiedził ten kraj po raz pierwszy od ponad czterech lat, aby świętować z pracownikami Chiński Nowy Rok.

Urodzony na Tajwanie Huang nie odwiedzał Chin od grudnia 2019 r., czyli przed wybuchem pandemii. Według lokalnych raportów szef Zielonych powrócił w tym miesiącu z kilkoma wizytami w biurach firmy w Shenzhen, Szanghaju i Pekinie.

Huang nigdy nie bał się brać udziału w aktywnościach z personelem i wygląda na to, że i tym razem dobrze się bawił w Chinach. Podczas jednego ze spotkań Huang zdjął słynną skórzaną kurtkę i założył tradycyjną kamizelkę w kwiatowy wzór, biorąc na scenie udział w programie Yangge, tańca ludowego z północnych Chin.

Huang nigdy nie bał się brać udziału w aktywnościach z personelem i wygląda na to, że i tym razem dobrze się bawił w Chinach.

Jensen Huang NVIDIA

Choć NVIDIA nie chciała powiedzieć, czy wizyta Huanga obejmowała coś więcej niż tylko świętowanie z pracownikami, niektóre raporty mówią, że spotkał się on z kilkoma najważniejszymi klientami firmy w Chinach. Spotkania są prawdopodobnie związane z okrojonymi chipami AI NVIDII, zaprojektowanymi tak, aby były zgodne z amerykańskimi sankcjami, których chińskie firmy rzekomo starają się ominąć względu na zmniejszoną wydajność. Czas pokaże, czy Huangowi uda się ich przekonać, że produkty AI NVIDII pozostaną najlepszą opcją.

Zielony zespół musi także stawić czoła zwiększonej konkurencji w regionie ze strony Huawei. Huang ostrzegał wcześniej, że ograniczenia nałożone na eksport z USA do Chin prawdopodobnie spowodują wzrost tempa, w jakim lokalne firmy opracowują konkurencyjne chipy. NVIDIA twierdzi, że spodziewa się, że sprzedaż w Chinach, która stanowi 20–25% jej ogromnych przychodów z centrów danych, znacznie spadnie w czwartym kwartale ze względu na zaktualizowane ograniczenia. Zapytany, czy NVIDIA powinna nadal robić interesy z Chinami, Huang powiedział: „Jesteśmy firmą zbudowaną dla biznesu, dlatego staramy się robić interesy z każdym, z kim możemy. Z drugiej strony liczy się nasze bezpieczeństwo narodowe i nasza narodowa konkurencyjność”.

Uważa się, że Huang zaplanował wizytę w Szanghaju w czerwcu ubiegłego roku, która obejmowała spotkanie z dyrektorami Tencent Holdings, właścicielem TikTok ByteDance i Xiaomi. Ostatecznie odwołał wyjazd, który miał odbyć się po jego wizycie na Tajwanie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Szef NVIDII odwiedza Chiny, aby świętować z pracownikami pomimo sankcji na chipy AI

 0