Ogólna sztuczna inteligencja (AGI), czasami nazywana silną sztuczną inteligencją lub sztuczną inteligencją na poziomie ludzkim, odnosi się do sztucznej inteligencji zdolnej do wyrażania ludzkich lub nawet nadludzkich zdolności rozumowania. Wiele osób spodziewa się, że AGI zapoczątkuje nową erę w historii ludzkości, stanowiąc ogromny przełom technologiczny. Zdaniem prezesa NVIDII jesteśmy bardzo blisko tego przełomu.
Podczas tegorocznej konferencji GPU Technology Conference Jensen Huang mówił o przyszłości technologii sztucznej inteligencji. NVIDIA projektuje przeważającą większość stosowanych obecnie GPU i akceleratorów AI, a ludzie często pytają dyrektora generalnego firmy o ewolucję sztucznej inteligencji i perspektywy na przyszłość.
Huang wierzy, że jakaś forma AGI pojawi się w ciągu pięciu lat.
Oprócz przedstawienia architektury Blackwell oraz nowych „superchipów” B200 i GB200 do zastosowań AI, Huang wspomniał też AGI. „Prawdziwa” sztuczna inteligencja jest od dziesięcioleci tematem współczesnej fantastyki naukowej. Wielu uważa, że takowa osobliwość nadejdzie raczej wcześniej niż później, skoro mniejsze usługi AI są już tak tanie i dostępne dla społeczeństwa.
Huang wierzy, że jakaś forma AGI pojawi się w ciągu pięciu lat. Jednak nauka nie określiła jeszcze dokładnie cech ogólnej sztucznej inteligencji. Huang nalegał, abyśmy uzgodnili konkretną definicję AGI zawierającą standardowe testy zaprojektowane w celu wykazania i ilościowego określenia „inteligencji” oprogramowania.
Jeśli algorytm sztucznej inteligencji może wykonywać zadania „o osiem procent lepiej niż większość ludzi”, możemy ogłosić go zdecydowanym kandydatem do AGI. Huang zasugerował, że testy AGI mogą obejmować egzaminy adwokackie, łamigłówki logiczne, testy ekonomiczne, a nawet egzaminy przygotowujące do studiów medycznych.
Szef NVIDII nie przewidział, kiedy i czy w ogóle pojawi się algorytm rozumowania przypominający człowieka, chociaż dziennikarze nieustannie zadają mu to samo pytanie. Huang podzielił się także przemyśleniami na temat „halucynacji” sztucznej inteligencji – istotnego problemu współczesnych algorytmów uczenia maszynowego, w których chatboty w przekonujący sposób odpowiadają na zapytania za pomocą bezpodstawnego, gorącego (cyfrowego) powietrza, czyli mówiąc wprost, zmyślając.
Huang uważa, że halucynacji można łatwo uniknąć, zmuszając sztuczną inteligencję do dokładania należytej staranności w przypadku każdej udzielonej odpowiedzi. Programiści powinni dodać nowe reguły do swoich chatbotów, wdrażając „generowanie wspomagane pobieraniem”. Proces ten wymaga od sztucznej inteligencji porównania faktów odkrytych w źródle z ustalonymi prawdami. Jeśli odpowiedź okaże się myląca lub nie istnieje, należy ją odrzucić i zastąpić inną.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Szef NVIDII zapowiada sztuczną inteligencję na poziomie ludzkim za 5 lat