Szef Reddita twierdzi, że TikTok to program szpiegujący

Szef Reddita twierdzi, że TikTok to program szpiegujący

Prezes Reddit, Steve Huffman podczas konferencji postanowił zaatakować niezbyt popularny w Polsce komunikator TikTok mówiąc, że „należałoby go zaliczyć do oprogramowania przypominającego pasożyta” wliczając w to spyware, czyli program szpiegujący. Nie brak opinii, że jego obawy wynikają z faktu stosowania przez TikToka pewnych rozwiązań do śledzenia aktywności użytkowników, a także pobierania odcisków palców. Sternika forum spytano, czy startupy mogą czegoś nauczyć się ze światowego sukcesu odniesionego przez komunikator i w odpowiedzi Huffman przyznał, że nie jest w stanie nawet myśleć w taki sposób o tej aplikacji. Dodał też, iż zachęca znajomych, by nie instalowali rzeczonego oprogramowania. Co ciekawe jakiś czas temu amerykańscy dowódcy wydali swoim żołnierzom oficjalny zakaz korzystania z TikToka w związku z obawami o bezpieczeństwo narodowe. Sama aplikacja należy do chińskiego ByteDance więc obawy Amerykanów słuszne lub nie są w takiej sytuacji oczywiste. Zakaz ma mieć związek z oskarżeniami jakoby rząd Państwa Środka miał posiadać dostęp do informacji o użytkownikach zbieranych przez TikToka czemu producent zaprzeczył.

Prezes Reddit, Steve Huffman stwierdził, że TikTok to oprogramowanie pasożytnicze.

Szef Reddita twierdzi, że TikTok to program szpiegujący

Huffman to nie pierwsza osoba krytykująca TikToka. Sheryl Sandberg z Facebooka w wywiadzie dla NBC powiedział, że jest to chińska firma więc ludzie powinni martwić się o bezpieczeństwo danych. Niektórzy zauważają jednak, że wbrew pozorom istnieje pewna wspólna płaszczyzna łącząca Facebooka oraz TikToka. Teoretycznie obie platformy nie łączy zbyt wiele wspólnych mianowników, ale mają walczyć o tę samą grupę docelową. Przytoczony Sandberg przyznał, że gigant social media był wyraźnie zaniepokojony w momencie, gdy aplikacja stała się groźnym przeciwnikiem dla serwisu. „W branży technologicznej walczy się o każdą minutę uwagi użytkowników” - stwierdził Sandberg. Jednocześnie przyznał, iż istnieje opcja, że TikTok będzie bardziej popularny od Instagrama. Jeśli chodzi o statystyki, to program w ubiegłym roku był najczęściej pobieranym produktem na iOS oraz drugim w przypadku Androida. O dziwo pod koniec 2019 roku pojawiły się doniesienia jakoby właściciel TikToka rozważał jego sprzedaż po oskarżeniach ze strony Stanów Zjednoczonych.

Według ówczesnego raportu sprzedający pakiet większościowy w TikTok mogliby liczyć na sumę w wysokości około 10 miliardów dolarów. Ta analiza pojawiła się zaraz po tym, gdy w bieżącym roku wartość aplikacji wzrosła zyskując popularność w skali globalnej. Kilka agencji informacyjnych potwierdziło też, że przedsiębiorstwo jest aktualnie jednym z najcenniejszych startupów na świecie. Dotychczas nie otrzymaliśmy jednak żadnego oficjalnego potwierdzenia jakoby miało dojść do sprzedaży. Niestety kwestia zbierania danych o użytkownikach często bez ich wiedzy to przypadłość wielu firm technologicznych nie tylko właściciela tej konkretnej aplikacji. Wystarczy przypomnieć o ogromnej aferze Cambridge Analytica i związanej z nim wyciekiem informacji o użytkownikach popularnej platformy społecznościowej.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Szef Reddita twierdzi, że TikTok to program szpiegujący

 0