Wraz ze wzrostem tempa rozwoju tranzystorów i kosztów firmy technologiczne nadal debatują, ile czasu pozostało prawu Moore'a, zanim przestanie ono obowiązywać. Dyrektor generalna AMD niedawno przedstawiła swoje zdanie w tym temacie, zapewniając, że ich produkty będą udoskonalane z generacji na generację.
Lisa Su: prawo Moore'a nie umarło
W wywiadzie dla Barrons, CEO AMD, Lisa Su, wyraziła swoją opinię, że prawo Moore'a nie umarło, tylko jego tempo uległo zmianie. W związku z tym AMD zwraca się ku nowym technikom i technologiom, aby poprawić wydajność w nadchodzących generacjach swoich chipów.
W wywiadzie dla Barrons, CEO AMD, Lisa Su, wyraziła swoją opinię, że prawo Moore'a nie umarło, tylko jego tempo uległo zmianie.
Su odzwierciedla powszechne przekonanie, że każda nowa generacja tranzystorów zapewnia mniejszy postęp w zakresie efektywności energetycznej niż wcześniejsza, a gęstość zapewnia mniejsze ulepszenia. Jednak potrzeby przemysłu technologicznego w zakresie przetwarzania nie przestały rosnąć, dlatego ważne są nowe techniki, takie jak chiplety i opakowania 3D.
CEO NVIDII myśli inaczej
Szefowa AMD wyraźnie zdaje się tu nie zgadzać ze swoim głównym rywalem, czyli dyrektorem generalnym NVIDII. Jensen Huang wielokrotnie ogłaszał bowiem śmierć prawa Moore'a w ciągu ostatnich kilku lat. Zrobił to nawet niedawno, broniąc w ten sposób niezwykle wysokich cen kart graficznych z serii GeForce RTX 40 w momencie ich premiery.
Oprócz rosnących kosztów, Huang twierdzi, że ostatnie ulepszenia wydajności i efektywności litografii spowolniły do punktu, w którym znaczące zyski w produktach takich jak GPU są osiągalne tylko poprzez zwiększanie ilości watów do większej ilości krzemu. To też miało tłumaczyć wysoką cenę startową i wysokie wymagania dotyczące mocy kart takich jak RTX 4080. AMD również wcześniej wyrażało obawy, że GPU mogą pochłaniać nawet 700 W do połowy tej dekady.
Najnowszy komentarz Su uzupełnia wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli AMD na temat prawa Moore'a. Pod koniec zeszłego roku dyrektor ds. technologii, Mark Papermaster, wspomniał o rzeczach, które mogą pomóc w dalszym rozwoju, takich jak akceleratory, akceleracja GPU i wyspecjalizowane funkcje. Potwierdził również, że chiplety były odpowiedzią na niedawne podwyżki cen tranzystorów.
Prawo Moore'a – nazwane na cześć współzałożyciela Intela, Gordona Moore’a, który zmarł w marcu – twierdzi, że moc obliczeniowa obniża koszty w regularnym tempie. Teoria mniej więcej trzymała się mocno od czasu, gdy Moore napisał swój artykuł na ten temat w 1965 roku, ale ostatnio wątpił, jak długo może się utrzymywać. W 2005 roku Moore przyznał, że tranzystory nie mogą się kurczyć w nieskończoność, kwestionując przetrwanie tego prawa po 2025 roku.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Szefowa AMD wciąż wierzy w prawo Moore'a, w odróżnieniu od NVIDII