Szefowa AMD wspomina o Big Navi i potwierdza premierę w tym roku

Szefowa AMD wspomina o Big Navi i potwierdza premierę w tym roku

W trakcie sesji Q&A na CES 2020 szefowa AMD, Lisa Su, odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy o powrót firmy do rywalizacji w zakresie high-endowych GPU, stwierdziła, że jest to dla nich bardzo ważne i możemy spodziewać się, że podejmą rękawicę w tym segmencie rynku. Wiele osób odczytało to jako potwierdzenie tzw. Big Navi, czyli high-endowego układu graficznego opartego  o nową architekturę AMD. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie Lisa Su nie użyła tej nazwy, a jej odpowiedź można było interpretować dość ogólnie. Czerwona ekipa opublikowała jednak właśnie najnowszy odcinek „The Bring Up”, gdzie dyrektor generalna AMD bierze udział w wywiadzie, w którym rozwiewa wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Słyszałam co nieco za pomocą Twittera i Reddita, że ludzie zastanawiają się temacie Big Navi. Mogę zdradzić, że w 2020 roku zobaczycie Big Navi - przyznała dr Lisa Su w wywiadzie.

„Słyszałam co nieco za pomocą Twittera i Reddita, że ludzie zastanawiają się temacie Big Navi. Mogę zdradzić, że w 2020 roku zobaczycie Big Navi” - przyznała dr Su w wywiadzie. Co więcej, dodała także: „Część ludzi zastanawia się również na temat Zen 3 i mogę powiedzieć, że Zen 3 ma się dobrze i jesteśmy tym podekscytowani oraz nie możemy się doczekać, by ujawnić więcej na ten temat w 2020 roku”. Odpowiedzi Su nie pozostawiają więc żadnych wątpliwości i ten rok przyniesie premierę zarówno high-endowego GPU AMD, jak i procesorów bazujących na architekturze Zen 3. Oczywiście można było się spodziewać takiego scenariusza, ale zapewnienie ze strony szefowej producenta zdaje się potwierdzać, że rzeczywiście wszystko idzie zgodnie z planem. Poza tym, bezpośrednie odniesienie się do nazwy Big Navi, która dotychczas używana była tylko w plotkach, zdaje się uwiarygodniać dotychczasowe przecieki na temat tego GPU. Tym bardziej, że dotychczas Lisa Su zbywała pytania o ten układ typową formułką, że nie komentuje spekulacji na temat niezapowiedzianych produktów.       

Nie oznacza to jednak, że wiemy już wszystko i AMD wkrótce wypuście na rynek "killera GeForce’ów", co sugerowały niedawne doniesienia. Potwierdzenie, że Big Navi rzeczywiście istnieje nie stanowi bowiem dowodu, że Czerwonym uda się przebić wydajność oferowaną przez topowe modele NVIDII. Poza tym, nie wiem kiedy nowy flagowy Radeon trafi na rynek i do tego czasu Zieloni mogą przecież wypuścić swoją nową generację, znaną pod nazwą kodową Ampere, która przeskoczy na 7 nm proces technologiczny i według plotek przyniesie nawet 50% wzrost wydajności względem poprzedników. Jeśli to się potwierdzi, to AMD może czekać trudna przeprawa i nawet jeśli uda im się pobić flagowe Turingi, to mogą odbić się od kart Ampere. Z punktu widzenia AMD wydaje się więc, że lepiej, by firma nie zwlekała z premierą Big Navi. Jak na razie to jednak tylko spekulacje i musimy poczekać na to, co w temacie przyniosą kolejne tygodnie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Szefowa AMD wspomina o Big Navi i potwierdza premierę w tym roku

 0