Sześć modeli kart Radeon RX 580 i RX 570 od Sapphire

Sześć modeli kart Radeon RX 580 i RX 570 od Sapphire

Karty Sapphire Radeon RX 580 oraz RX 570 pojawiły się na pierwszych fotografiach (renderach?). Po pierwsze, nowości są łudząco podobne do modeli z ubiegłego roku, a po drugie - wszystkie wyglądają niemal identycznie.

Jak się okazuje, Sapphire chce wydać przynajmniej cztery warianty akceleratora AMD Radeon RX 580. Są to odpowiednio Nitro+ 8 GB, Nitro+ 4 GB, Nitro+ LE 8 GB oraz Pulse 8 GB. Do tego dochodzą dwa modele AMD Radeona RX 570 - Nitro+ 4 GB oraz Pulse 4 GB. Co ciekawe, we wszystkich przypadkach producent postawił na bardzo podobne chłodzenie, zbudowane z dwóch wentylatorów o średnicy 90 - 100 mm i aluminiowego radiatora. Niemniej Nitro+ i Nitro+ LE zapewniają jeszcze ciepłowody, których nie widać u Pulse. Reszta dostrzegalnych z zewnątrz różnic ogranicza się do stylistyki maskownicy. I tak Nitro+ ma obudowę czarną ze srebrnym paskiem ozdobnym, Nitro+ LE stalowoszarą, a Pulse - również czarną, lecz bez nadprogramowego ozdobnika. Dodatkowo, wersje Nitro+ otrzymały podświetlone diodami logo na krawędzi bocznej. Backplate posiadają jednak już wszystkie wersje, niezależnie od konkretnego typu.

W kwestii stylistyki inżynierowie Sapphire okazali się niezbyt twórczy. Nie dość, że nowe modele wyglądają niczym poprzednicy, to na dodatek wszystkie są podobne.

Niektóre z prezentowanych kart wyposażono w złącza zasilania 8+6-pin, a pozostałe legitymują się pojedynczą 8-pinówką. Z pewnością przekłada się to na różnice w taktowaniach, choć dokładnych wartości tego parametru niestety nie podano. Brakuje też informacji na temat wykorzystanych rdzeni - jedyne obecne to domysły zachodnich dziennikarzy. Ciężko zatem określić, czy potwierdzi się plotka o fragmentacji akceleratorów AMD Radeon RX 580 poprzez zastosowanie dwóch różnych chipów, zeszłorocznego Polaris 10 i usprawnionego Polaris 20 XTX. Jeśli chodzi o pakiet złącz obrazu, to wszystkie konstrukcje oferują te same gniazda - 2x DisplayPort 1.4 HDR, 1x DVI-D (jedynie sygnał cyfrowy) oraz HDMI 2.0. Omówione akceleratory, a przynajmniej większa część z nich, powinny trafić do sklepów w okolicach 18 kwietnia, czyli przewidywanej premiery kart AMD Radeon serii RX 500.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sześć modeli kart Radeon RX 580 i RX 570 od Sapphire

 0