Sztuczna inteligencja NVIDII świetnie rekonstruuje uszkodzone zdjęcia

Sztuczna inteligencja NVIDII świetnie rekonstruuje uszkodzone zdjęcia

Uszkodzone obrazy, brakujące piksele... wszystko to za chwilę przestanie być problemem, bo naukowcy NVIDII pokazali niesamowite narzędzie, które potrafi naprawić brakujące fragmenty obrazu.

NVIDIA zademonstrowała imponujące narzędzie oparte o algorytmy sztucznej inteligencji, które wykorzystywane ma być do zaawansowanej edycji cyfrowych obrazów oraz umożliwiać rekonstrukcję utraconych danych, włącznie z naprawą brakujących fragmentów. Narzędzie może również posłużyć do wycinania niechcianych obszarów zdjęcia, które sztuczna inteligencja wypełni obrazem zgodnym z otaczającymi fragmentami. Naukowcy pod kierownictwem Guilina Liu zaprezentowali prototyp narzędzia, ale już teraz technologia ta naprawdę robi niesamowite wrażenie. Do tej pory w podobnych rozwiązaniach algorytmy odbudowywały brakujące fragmenty zdjęcia, bazując na pikselach sąsiadujących z luką w obrazie. Poprzednio wycinając oko, algorytmy uzupełniłyby dziurę na podstawie otaczających fragmentów, co oznacza, że w miejscu tym pojawić się mogła skóra, włosy i inne elementy twarzy najbliższe wyciętemu fragmentowi.

Postęp jaki dokonał się w temacie rekonstrukcji cyfrowej zdjęć wygląda imponująco

Teraz sztuczna inteligencja potrafi przeanalizować zdjęcie i precyzyjnie określić czego brakuje. Jeśli wycięte z obrazu zostało oko, to sztuczna inteligencja wygeneruje je komputerowo i wstawi na właściwe miejsce. Algorytm potrafi przeanalizować zdjęcie i precyzyjnie określić czego brakuje. Następnie dokonywana jest rekonstrukcja w sposób mający współgrać z pozostałą częścią zdjęcia. Aby udało się osiągnąć tak świetne rezultaty naukowcy musieli "nakarmić" algorytm zdjęciami i w tym celu wygenerowano 55116 losowych masek dziur i smug, które losowo obracano i kadrowano. Następnie 24866 masek użyto do testów algorytmu. Ogromną zaletą nowej technologi jest fakt, że działa ona również na nieregularnych obszarach uszkodzeń, które mogą mieć dowolny kształt i wielkość oraz odstęp od krawędzi ekranu. W poprzednich podejściach do tematu sztuczna inteligencja skupiała się na prostokątnych obszarach zlokalizowanych w centrum obrazu oraz polegała na mocnym przetwarzaniu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sztuczna inteligencja NVIDII świetnie rekonstruuje uszkodzone zdjęcia

 0