Sztuczna inteligencja NVIDII znów zaskakuje przy retuszu zdjęć

Sztuczna inteligencja NVIDII znów zaskakuje przy retuszu zdjęć

NVIDIA znów dokonała postępu w dziedzinie wykorzystywania sztucznej inteligencji przy poprawie zdjęć. Tym razem algorytm potrafi w zaskakujący sposób pozbyć się niechcianych elementów na fotografii.

Naukowcy z NVIDII, Uniwersytetu Aalto oraz MIT zaprezentowali na konferencji w Szwecji imponujące osiągnięcia w dziedzinie uczenia maszynowego. Ich praca zakłada wykorzystanie wykorzystanie głębokiego uczenia do poprawy zdjęć, wykorzystując jedynie przykłady uszkodzonych fotografii. DO tej pory typowe podejście do tematu w tej dziedzinie zakładało konieczność trenowania sztucznej inteligencji za pomocą pary zdjęć. Naukowcy dostarczali wersję uszkodzoną (z szumem) i wersję czystą od zakłóceń. Następnie sztuczna inteligencja uczyła się różnic między zdjęciami. Nowa metoda zakłada "karmienie" systemu jedynie zdjęciami zaszumionymi. Oznacza to, że nawet bez pokazania jak powinno wyglądać czyste zdjęcie, AI wciąż potrafi usunąć artefakty i szum oraz poprawić jakość zdjęcia. 

Technologia ta jest rozwinięciem prezentowanych 2 miesiące temu rozwiązań, które potrafią przeanalizować zdjęcie, precyzyjnie określić czego brakuje i uzupełnić braki

Naukowcy wykorzystali GPU NVIDIA Tesla P100 z frameworkiem głębokiego uczenia TensorFlow wspieranym przez cuDNN. Ekipa wprowadziła do systemu 50000 zdjęć pochodzących z bazy ImageNet. Oczywistym zastosowaniem tej technologii będzie odtwarzanie zdjęć oraz naprawa uszkodzonych plików. Jednakże metoda ta może mieć zastosowanie również na medycznym polu. Zwłaszcza przy poprawie zdjęć prześwietleń i innych technologii obrazowania. Sztuczna inteligencja może się również wykazać w przypadku zdjęć wykonywanych przy słabym oświetleni, gdzie zdjęcia kocowe charakteryzują się wysoką ilością szumów. Co jednak istotne, technologia ta sprawdza się nie tylko przy jednolitym szumie, ale również przy obiektach zasłaniających obraz - choćby jak znaki wodne. Największym osiągnięciem jest jednak możliwość uczenia sztucznej inteligencji na przestrzeni dosłownie minut, gdyż zestaw testowych zdjęć nie wymaga obecności czystego zdjęcia.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sztuczna inteligencja NVIDII znów zaskakuje przy retuszu zdjęć

 0