Sztuczna Inteligencja od Google stworzyła ulepszoną wersję samej siebie

Sztuczna Inteligencja od Google stworzyła ulepszoną wersję samej siebie

Wśród firm, które pracują nad rozwojem Sztucznej Inteligencji nie mogło zabraknąć tak wielkiego gracza jakim jest Google. W ciągu tego roku koncern podał kilka informacji na temat swoich projektów, skąd wiemy, że ich SI potrafi czerpać wiedzę z gier, a także uczyć się na własnych błędach.  Proces tworzenia SI na obecnym etapie, to zadanie bardzo powolne. A jednak gdyby SI potrafiło stworzyć lepszą wersję SI i to dużo szybciej? 

Google zadawało to samo pytanie, wskazując na swój projekt Google AutoML, który wykorzystuje uczenie maszynowe umożliwiając SI replikację samej siebie. Założenie było stosunkowo proste i polegało na pozwoleniu nadrzędnej wersji SI na stworzenie swojego podrzędnego "dziecka SI" o nazwie NASNet, które nie tylko przewyższa oryginał, ale jest lepsze niż cokolwiek stworzone przez człowieka. Badacze z Google wykorzystali uczenie maszynowe by pozwolić nadrzędnej SI nauczać NASTech jak wykrywać i identyfikować obiekty z niesamowitą dokładnością, wyższą niż w przypadku projektów ludzkich. NASNet zdołał w kategoryzowaniu zdjęć według zawartości osiągnąć wynik na poziomie 82,7%, co stanowi 1,2% lepszy rezultat niż kiedykolwiek dotąd. 

Teraz NASNet potem SkyNet. Czy kierunek i tempo rozwoju Sztucznej Inteligencji nie powinny budzić obaw, co nieustannie podkreślają Elon Musk i Stephen Hawking?

Na tym jednak nie kończy się pokaz osiągów nowej SI, która dodatkowo osiągnęła 4% większą efektywność w Mean Average Precision (MAP), które jest bardzo popularnym wskaźnikiem wydajności w pozyskiwaniu informacji. "Mamy nadzieję, że większa społeczność skupiona wokół uczenia maszynowego pozwoli dzięki tym modelom zidentyfikować wiele problemów z rozpoznawaniem obrazów, których jeszcze sobie nawet nie wyobraziliśmy" - napisał przedstawiciel Google. Podczas gdy samo zagadnienie jest niesamowicie interesujące, to niesie za sobą wiele rozważań na temat tempa rozwoju SI oraz samego faktu pozwalania SI na samorozwój i przekazywanie wiedzy swoim tworom. Naukowcy nie mają wpływu na przekazywanie niepożądanych zachować ani błędnych informacji do "podrzędnego SI", jak również nie mają wpływu na odrzucanie przekazywanych idei przez "dziecko SI".

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sztuczna Inteligencja od Google stworzyła ulepszoną wersję samej siebie

 0