Z ponad tysiąca ankietowanych firmy już teraz 72% korzysta z rozwiązań AI. Przewiduje się, że do 2028 roku w wielu firmach podwoi się zapotrzebowanie na pamięć masową w chmurze z uwagi na wykorzystanie AI.
Znany producent dysków, firma Seagete, zleciła wykonanie ankiety dotyczącej zapotrzebowania na pamięć masową w najbliższej przyszłości biorąc pod uwagę sztuczną inteligencję. Według zebranych danych aż 72% z 1062 ankietowanych firm przyznało, że korzysta już ze sztucznej inteligencji. Pozostałe 28% deklaruje natomiast plany wdrożenia AI w ciągu następnych trzech lat.
Według zebranych danych aż 72% z 1062 ankietowanych firm przyznało, że korzysta już ze sztucznej inteligencji.
Idąc dalej oczekuje się, że przechowywanie w chmurze będzie coraz popularniejszą metodą w przypadku sztucznej inteligencji. Przewiduje się, że do 2028 roku aż 69% pamięci masowej dla AI będzie znajdowało się w chmurze. W ankiety wynika, że firmy, które wykorzystują ponad 100 PB pamięci zapisują kopie zapasowe punktów kontrolnych codziennie lub co tydzień. Aż 87% z nich magazynuje te punkty kontrolne w chmurze albo w pamięci masowej złożonej z dysków SSD i HDD.
Firmy widzą korzyść w długim przechowywaniu punktów kontrolnych
Kolejnym ważnym aspektem jest długoterminowe przechowywanie danych. Podczas przeprowadzania ankiety 90% respondentów przyznało, że dłuższe gromadzenie danych przekłada się na lepsze wyniki w obszarze sztucznej inteligencji. Wiadomo też, że 32% firm, które tworzą i zapisują punkty kontrolne codziennie przechowuje je przez ponad 12 miesięcy.
Zapotrzebowanie na pamięć w chmurze ma wzrosnąć ponad dwukrotnie
Kluczową częścią badania są odpowiedzi respondentów dotyczące wzrostu zapotrzebowania na pamięć. Z ankiety wynika, że aż 61% firm biorących w niej udział i korzystających głównie z pamięci masowej w chmurze uważa, że w ciągu najbliższych trzech lat ilość potrzebnego miejsca w chmurze wzrośnie ponad dwukrotnie
Przewiduje się, że wdrażanie sztucznej inteligencji będzie do 2028 roku zwiększać zapotrzebowanie na magazyny danych. Takie firmy jak Seagate będą zatem mogły zyskać jeszcze większe przychody. Przez coraz większe wykorzystanie AI rosną także potrzeby związane z wysokowydajnymi procesorami graficznymi oraz pamięciami VRAM.
Pokaż / Dodaj komentarze do: AI ma chrapkę na pamięć. Ogromne nakłady to dopiero początek