Sztuczna inteligencja jest dla sądów coraz większym problemem

Sztuczna inteligencja jest dla sądów coraz większym problemem

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w różnej dziedzinie życia. Coraz częściej pojawia się także w sądach i niestety nie zawsze pomagają wymiarowi sprawiedliwości w dociekaniu prawdy. AI bywa też kulą u nogi.

Sztuczna inteligencja może mieć wpływ na sędziów, co nie zawsze jest dobre, ponieważ technologia ta popełnia błędy. W stanie Georgia w USA sąd apelacyjny musiał cofnąć wyrok po tym, jak okazało się, że dokumenty przygotowane przez jednego z prawników zawierały odniesienia do spraw sądowych, które nigdy się nie odbyły.

AI coraz częściej trafia do sądów – i zaczyna sprawiać poważne problemy

Najprawdopodobniej zostały one „wymyślone” przez narzędzie oparte na sztucznej inteligencji pokroju ChataGPT. Sędzia pierwszej instancji podpisał dokument bez sprawdzenia szczegółów, co skutkowało korzystnym dla męża orzeczeniem w sprawie rozwodowej. Problem został odkryty dopiero podczas apelacji.

Sztuczna inteligencja

Prawnik został ukarany, ale eksperci ostrzegają, iż nie jest to pierwszy tego rodzaju przypadek. Wcześniej inny prawnik został ukarany grzywną w wysokości 15 tysięcy dolarów za podobną sytuację.

Wiele sądów jest przeciążonych i rutynowo podpisuje dokumenty bez ich dokładnej analizy. W takim środowisku łatwo przeoczyć, iż dany dokument został przygotowany przez AI i zawiera nieprawdziwe informacje.

Co więcej, tylko dwa stany w USA – Michigan i Wirginia Zachodnia – wymagają od sędziów podstawowej znajomości technologii AI. Niektóre sądy próbują wprowadzać zakaz lub obowiązek informowania o użyciu sztucznej inteligencji, ale na razie nie są to powszechnie stosowane rozwiązania.

Tymczasem dokumenty wygenerowane przez AI są często trudne do odróżnienia od prawdziwych. Mogą zawierać wymyślone nazwy spraw, zmyślone cytaty i prawniczy język, który wygląda wiarygodnie. Eksperci ostrzegają, że sądy – zwłaszcza te niższej instancji – nie są jeszcze gotowe, by sobie z tym radzić.

Trwają jednak prace nad stworzeniem odpowiedniego narzędzia do rozpoznawania fałszywych informacji w dokumentach sądowych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sztuczna inteligencja jest dla sądów coraz większym problemem

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł