Szukali plantacji marihuany, znaleźli nielegalną farmę Bitcoinów. Policja chwali się odkryciem

Szukali plantacji marihuany, znaleźli nielegalną farmę Bitcoinów. Policja chwali się odkryciem

Hiszpańska policja skonfiskowała 21 koparek Bitcoin ASIC i sprzęt o wartości 44500 euro w Santiponce w Hiszpanii. Jest to niespodziewany sukces tamtejszej policji, która początkowo sądziła, że robi nalot na plantację marihuany.

Santiponce to prowincja położona w Sewilli w Hiszpanii. Tamtejsze władze wiedziały o prowadzonej nielegalnej działalności, dzięki wykryciu nielegalnego podłączenia elektrycznego z budynku. Przygotowano operację, która miała na celu likwidację miejsca produkcji narkotyków, jednak zamiast doniczek z konopiami znaleźli urządzenia do kopania walut cyfrowych,  systemy chłodzenia i wentylacji oraz karty graficzne z serii EVGA RTX 30, z których również zbudowano koparki kryptowalut. Jak donoszą media, część z tych kart to modele RTX 3080.

Wykryte nielegalne przyłącze do sieci energetycznej naprowadziło policję na farmę kryptowalut, choć spodziewali się plantacji marihuany.

 

W raporcie agentów hiszpańskiej policji opisano, że władze skonfiskowały sprzęt o wartości 50000 euro. Według wyliczeń, skonfiskowany sprzęt generował blisko 3500 euro miesięcznie w kryptowalutach, jednak nie wiadomo ile osób obsługiwało farmę, a policja nie chwali się żadnym aresztowanym. Na zewnątrz budynku znaleziono nieautoryzowane podłączenie do sieci elektrycznej zasilającej sprzęt, co łatwo wykryto przy tak dużym poborze prądu. Według specjalistów z firmy elektrycznej, farma miesięcznie kradła nawet 2000 euro w prądzie.

"Dochodzenie policyjne rozpoczęło się w sprawie potencjalnej plantacji marihuany w pomieszczeniach, która mogłaby znajdować się w niektórych stajniach znajdujących się w Santiponce. Po przeprowadzeniu dochodzenia agenci zdali sobie sprawę, że istniejące wskazania nie odpowiadają uprawie marihuany, ale raczej, że w tych obiektach może znajdować się farma kryptowalut, które nie są mocno popularne w Hiszpanii. Dzięki tym informacjom weszli i przeszukali stajnie, w których agenci odkryli nowoczesne obiekty do kopania kryptowalut. W tym miejscu znaleziono 21 zespołów ASIC, poświęconych wyłącznie wydobywaniu bitcoinów, szacując ich przybliżoną wartość na ponad 31500 euro i obliczając, że mogą zapewnić miesięczny zysk w wysokości 2500 euro. Znaleziono również sprzęt do kopania RIG, również używany do kopania kryptowalut, który mógł mieć przybliżoną wartość 13000 euro i mógł generować zyski w wysokości 1000 euro miesięcznie" - napisała policja w oświadczeniu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Szukali plantacji marihuany, znaleźli nielegalną farmę Bitcoinów. Policja chwali się odkryciem

 0