Szukasz laptopa dla ucznia lub studenta? Sprawdź, czym się kierować... zanim kupisz!

Szukasz laptopa dla ucznia lub studenta? Sprawdź, czym się kierować... zanim kupisz!

Kilka dni temu przygotowaliśmy dla Was kompletne zestawienie na Back to School 2022 i choć pojawiło się tam kilka ciekawych laptopów, nie skupiliśmy się w pełni na laptopach gamingowych, które posłużą nieco bardziej wymagającym, przyszłym inżynierom, twórcom treści, projektantom i grafikom. Na laptopach dla studentów, którzy chcą wykorzystać sprzęt do czegoś więcej niż do pisania tekstu i przeglądania sieci. Takowymi laptopami są niewątpliwie urządzenia wyposażone w dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3000, która nie tylko zapewni świetną wydajność w grach komputerowych, ale również znakomite osiągi przy wykonywaniu zaawansowanych projektów szkolnych niezależnie od tego, czy będą to projekty inżynieryjne, graficzne (2D/3D), fotograficzne czy architektoniczno-budowlane. Oto dlaczego warto zainwestować w sprzęt wyposażony w taki komponent!

Laptop dla studenta to nie tylko mocny procesor. Najważniejsza jest karta graficzna! Oto, dlaczego

Laptopy dla studenta Gigabyte

Laptop gamingowy nie różni się zbytnio od najzwyklejszych jednostek na rynku pod względem funkcjonalności. Idea samego urządzenia jest zatem zachowana, ponieważ nadal mamy do czynienia z mobilnością i zaletami z tego płynącymi. Laptopy dla graczy mają jednak coś, czego znaleźć w zwykłych, biurowych notebookach nie można – dedykowaną kartę graficzną, która w przypadku GeForce RTX z serii 3000 oznacza nic innego, jak odpowiednia liczba klatek na sekundę w grach i bardzo wysoka wydajność w programach użytkowych pakietu Adobe, 3Ds, Maya i wielu innych. 

Laptop gamingowy – co powinien mieć?

Laptop gamingowy powinien posiadać przede wszystkim wspomnianą wcześniej, dedykowaną kartę graficzną. Tylko tak wyposażony laptop zagwarantuje nam odpowiednie możliwości w nowych, wymagających grach komputerowych i choć ostateczna płynność wyświetlanego obrazu zależy przede wszystkim od wydajności karty graficznej i danego tytułu, zawsze będzie odznaczać się wyższą mocą od wbudowanego w procesor, zintegrowanego układu. Różnice w tym wypadku są ogromne, ponieważ z ewidentnych przycięć animacji wchodzimy na teren kilkudziesięciu lub nawet kilkuset klatek na sekundę.

GeForce RTX Ampere

Z kartami graficznymi w laptopach wiąże się pewien haczyk. Dotyczy on pobieranej przez ten komponent mocy, który oznaczany w przypadku GeForce RTX 3000 jest terminem TGP – Total Graphics Power. Im wyższą moc karta graficzna pobiera, tym wyższą wydajność prezentuje i choć nie jest to żadna nowość, może się okazać, że w pewnych przypadkach karta graficzna o wyższym numerze (na przykład GeForce RTX 3060) będzie mniej wydajna od GPU niższego segmentu (na przykład Geforce RTX 3050 Ti). Taką sytuacją obserwować możemy właśnie w przypadku porównania GPU o wysokim TGP z układem o niskim TGP. Do tego oczywiście dochodzi jeszcze kwestia chłodzenia, ale skupiamy się tu wyłącznie na potencjalnej wydajności. Poniżej znajdziecie listę, która prezentuje minimalne oraz maksymalne TGP dla poszczególnych układów GeForce RTX 3000. Warto tutaj jednak odnotować, że maksymalne TGP producenci podbijają dodatkową funkcją.

 • GeForce RTX 3050: 35 – 90 W TGP
 • GeForce RTX 3050 Ti: 35 – 90 W TGP
 • GeForce RTX 3060: 60 – 115 W TGP
 • GeForce RTX 3070: 115 – 125 W TGP
 • GeForce RTX 3080: 115 – 150 W TGP
 • GeForce RTX 3080 Ti: 115 – 150 W TGP

Dobrze by było, gdyby laptop gamingowy posiadał również ekran o wyższej częstotliwości odświeżania od tego, co znajdziemy w biurowych notebookach. Ekran w urządzeniach biurowych ma zazwyczaj 60-Hercowy panel i pomimo tego, że w zupełności wystarczy nawet podczas grania w gry, wyższa częstotliwość odświeżania zwiększa dodatkowo immersję płynącą z gier komputerowych. Obraz, jeśli nasz sprzęt potrafi faktycznie wygenerować tyle klatek na sekundę, jest zdecydowanie płynniejszy i jest to ogromna zaleta przede wszystkim w tytułach nastawionych na rywalizację, czyli sieciowych strzelankach.

Gaming

Laptopy do gier Gigabyte, czyli wysoka jakość wykonania, wydajność oraz niewygórowana cena

Jednym z lepszych producentów laptopów do gier jest Gigabyte. Producent tworzy bowiem świetnie wyceniony i przede wszystkim wysokiej jakości sprzęt nawet w niższej półce wydajnościowej. Wybrać możemy spośród licznych dostępnych modeli bazujących na kartach graficznych GeForce RTX 3000, które zapewniają dziś optymalną wydajność w profesjonalnych programach użytkowych, na co szczególną uwagę powinni zwracać przyszli artyści, montażyści, fotografowie, projektanci, inżynierowie, programiści, graficy (2D/3D) i architekci oraz w grach, gdzie dobrodziejstw płynących z zastosowania systemu RTX jest naprawdę sporo i nie chodzi tu tylko o wydajność ale o wsparcie oprogramowania.

Laptop Gigabyte AERO

W tym drugim wykorzystać możemy ray tracing, DLSS, NVIDIA Broadcast, RTX Voice, NVIDIA Reflex, zaawansowane funkcje w GeForce Experience, łącznie z Ansel oraz oczywiście świetnej jakości enkoder/dekoder wideo stosowany w rodzinie kart graficznych Ampere, czego nie znajdziemy u żadnej konkurencji. Laptopy Gigabyte zostały również wyposażone w bardzo wydajne procesory Intel Core 11. lub 12. generacji, gdzie nierzadko otrzymujemy sześć lub nawet 8 i więcej rdzeni przydatnych w grach i aplikacjach użytkowych.

Laptopy dla ucznia, studenta i gracza – polecane modele:

Laptopy dla ucznia-gracza:

 • Gigabyte G5 GD GeForce RTX 3050
 • Gigabyte G5 MD GeForce RTX 3050 Ti
 • Gigabyte A5 GeForce RTX 3060

Laptopy dla studentów - inżynierów, projektantów i grafików:

 • Gigabyte AORUS 15P GeForce RTX 3070
 • Gigabyte AORUS 5 GeForce RTX 3070
 • Gigabyte AORUS 17X GeForce RTX 3070 Ti

Laptopy dla najbardziej wymagających studentów i profesjonalistów:

 • Gigabyte AERO 15 OLED GeForce RTX 3070
 • Gigabyte AERO 16 YE5 Geforce RTX 3080 Ti

 

*Artykuł powstał we współpracy z Gigabyte - czołowym producentem komponentów komputerowych i laptopów

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Szukasz laptopa dla ucznia lub studenta? Sprawdź, czym się kierować... zanim kupisz!

 0