Ta technologia powlekania parowego umożliwia pracę komputera pod wodą

Ta technologia powlekania parowego umożliwia pracę komputera pod wodą

HZO specjalizuje się w cienkowarstwowych powłokach do urządzeń elektronicznych. Na targach CES 2024 firma ze Stanów Zjednoczonych wykazała skuteczność swoich procesów powlekania poprzez zanurzenie płyty głównej Raspberry Pi, która po takich zabiegu nadal działała prawidłowo, a do tego nikt nie został porażony prądem.

HZO oferuje innowacyjne usługi powlekania przy użyciu parylenu, nakładanego w postaci cienkiej warstwy na „poziomie molekularnym” w procesie osadzania próżniowego. Parylen, cieńszy niż inne materiały powłokowe, jest w stanie równomiernie i niezawodnie pokryć urządzenia elektroniczne, w tym gołe laminaty. Firma pokazała działanie powłoki parylenowej podczas targów CES 2024, sugerując, że producenci sprzętu mogliby zamienić Raspberry Pi 4 w prawdziwie wodoodporne komputery.

HZO oferuje innowacyjne usługi powlekania przy użyciu parylenu, nakładanego w postaci cienkiej warstwy na „poziomie molekularnym” w procesie osadzania próżniowego.

HZO wyjaśnia, jak działa proces powlekania parylenem poprzez chemiczne osadzanie z fazy gazowej (CVD). Proces rozpoczyna się od podgrzania materiału prekursorowego, aż zamieni się on w gaz. Gaz ten jest następnie dalej podgrzewany w celu wytwarzania reaktywnych monomerów. W komorze osadzania utrzymywanej w temperaturze „bliskiej temperaturze pokojowej” monomery te osadzają się na wszystkich przedmiotach znajdujących się w środku.

HZO

HZO twierdzi, że gdy lądują obok siebie, monomery łączą się i tworzą powłokę polimerową. Taka warstwa polimerowa ma typową grubość od 2 do 25 mikronów i może być bezpiecznie stosowana do delikatnych elementów elektronicznych, ponieważ działa w temperaturze pokojowej. HZO podkreśla, że ​​powłoki parylenowe są „wysoce niezawodne” i podczas polimeryzacji nie wydzielają się żadne szkodliwe chemiczne produkty uboczne.

Proces CVD ma różnorodne zastosowania, w czujnikach samochodowych, urządzeniach inteligentnego domu, elektronice użytkowej, bioczujnikach i wielu innych urządzeniach. Pokryty parylenem Raspberry Pi 4, prezentowany na targach CES 2024, działał w zbiorniku na wodę, bezpiecznie podłączony do kabla zasilającego USB-C i kabla microHDMI do wyjścia wideo (te oczywiście również pokryto parylenem).

Wodoodporne komputery Raspberry Pi były już wcześniej prezentowane przy użyciu powszechnie dostępnego lubrykantu (CorrosionX) w postaci śluzowatego roztworu, w którym były zanurzane. Ta metoda powlekania nie jest trwała, natomiast rozwiązanie CVD firmy HZO stanowi trwalszą alternatywę. Przedstawiciel firmy wspomniał, że urządzenia elektroniczne takie jak Raspberry Pi będą potrzebowały około 15 godzin w komorze osadzania.

Jednakże rozwiązanie powłoki parylenowej firmy HZO nie jest skierowane do indywidualnych entuzjastów sprzętu ani użytkowników końcowych. Firma współpracuje z producentami elektroniki oraz dużymi korporacjami, m.in. Dellem i Nike, świadcząc usługę powlekania przy użyciu własnego sprzętu lub samych maszyn powlekających. W komorze powlekania może znajdować się jednocześnie wiele różnych urządzeń elektronicznych, dlatego proces CVD można stosować na masową skalę, co podkreśla HZO.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ta technologia powlekania parowego umożliwia pracę komputera pod wodą

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł