Tajemnicze GPU AMD Nashira Summit w benchmarku AotS. Możliwe, że to RDNA 3

Tajemnicze GPU AMD Nashira Summit w benchmarku AotS. Możliwe, że to RDNA 3

Nowe GPU od AMD o nazwie kodowej Nashira Summit pojawiło się w bazie danych benchmarku Ashes of the Singularity. Na chwilę obecną niewiele wiadomo na temat tej grafiki, ale pojawiają się podejrzenia, że jest to produkt ze średniej półki oparty o architekturę RDNA 2, ale niewykluczone jest także, iż to kolejna generacja, czyli RDNA 3. To jednak tylko spekulacje, gdyż wszystkie informacje o tym GPU pochodzą ze wspomnianego benchmarku, który nie zdradza zbyt wiele. Warto jednak dodać, że jego nazwa kodowa jest zbliżona do innego kryptonimu, a mianowicie Nashira Point. O tym jednak również nie wiadomo za wiele. Trzeba więc poczekać na kolejne przecieki, które być może rzucą nieco więcej światła na tę sprawę i na chwilę obecną jestesmy skazani na spekulacje.

Nowe GPU od AMD o nazwie kodowej Nashira Summit pojawiło się w bazie danych benchmarku Ashes of the Singularity.

W sieci obecnie znaleźć można dwie teorie na temat tego, czym może być Nashira Summit. Pierwsza mówi, że to produkty oparte o GPU Navi 22 lub Navi 23, które powalczą z nowymi kartami graficznymi NVIDII ze średniej półki. Wiadomo, że AMD pracuje już nad takimi grafikami, stąd też obecność w popularnym benchmarku nie powinna dziwić. Z drugiej strony jednak, użytkownik wjm47196 znany z forum ChipHell uważa, że Nashira Summit może bazować już na architekturze RDNA3, która wykorzystywać będzie wieloukładową budowę MCM. Powołuje się on na ostatnie patenty zarejestrowane przez Czerwonych, które potwierdzać mają jego teorię. Co więcej w AotS dostrzec można dwa GPU Nashira Summit używane w tandemie. Z racji tego, że oprogramowanie nie wspiera jeszcze technologii MCM może właśnie odczytywać oba chiplety jako zupełnie osobne GPU.      

Teoria ta nie wydaje się więc całkowicie wyssana z palca, ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że Ashes of the Singularity jest jednym z nielicznych tytułów DX12, które w pełni wspierają konfiguracje multi-GPU bez konieczności stosowania SLI czy Crossfire. Tym samym, nie byłoby niczym nadzwyczajnym, jeśli chodziłoby tu o dwa GPU Navi 22 lub Navi 23, a nie kolejną generację AMD. Niemniej jednak, taki test w przypadku kart graficznych, które nie są projektowane do wspólnej pracy, wydawać może się dość dziwny. Z drugiej strony benchmark kryje kilka innych dziwnych informacji. Dla przykładu wykorzystany tu procesor to 6-rdzeniowy Ryzen 5 3600X, który z jakiegoś powodu miał wyłączoną wielowątkowość (SMT). System odnotował średni wynik 49,5 kl./s, a średni wynik CPU to 64 kl./s. Ze względu na fakt że zastosowano to niestandardowe ustawienia graficzne, trudno porównać te rezultaty z innymi platformami.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tajemnicze GPU AMD Nashira Summit w benchmarku AotS. Możliwe, że to RDNA 3

 0